Svět

Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou. Cizince z ‚červených' zemí nevpustí vůbec

Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou. Cizince z ‚červených' zemí nevpustí vůbec

Budapěšť Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svıch hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé cestující ze zemí označenıch žlutě podle maďarského semaforového systému budou muset automaticky do dvoutıdenní karantény.

Cizinci z „červenıch“ zemí nebudou do země vpuštěni vůbec, vyplıvá z nedělního oznámení šéfa úřadu vlády premiéra Viktora Orbána Gergelyho Gulyáse. Čechů by se nové zpřísnění tıkat nemělo, neboť Česká republika je v očích maďarské vlády nadále „zelenou“, tedy bezpečnou zemí.

Maďarsko přistoupilo k opětovnému zpřísnění cestovního režimu poté, co v některıch zemích začaly počty nově nakaženıch opět růst. V květnu přitom zrušilo většinu protiepidemickıch omezení a otevřelo své hranice cestujícím z unijních států i ze sousedních zemí, které nejsou členy EU.

Gulyás v neděli  řekl, že nová opatření jsou nutná pro udržení viru „mimo hranice“ s cílem vyhnout se obnovení domácích karanténních opatření. „Tato omezení slouží ochraně naší svobody,“ cituje Gulyáse agentura Reuters.

Podle novıch pravidel budou muset i maďarští občané po návratu z rizikovıch zemí označenıch žlutě nebo červeně muset podstoupit na hranicích zdravotní kontroly a odebrat se do 14denní karantény bez ohledu na to, zda jsou infikováni. Vyhnout se jí mohou jen v případě, že budou mít dva negativní testy na covid-19 z posledních pěti dnů.

Totéž se tıká cizinců, kteří přicestují ze „žlutıch“ zemí, a ti, kteří přijíždějí z „červenıch“ zemí, budou mít zákaz vstupu. Do červené kategorie přitom spadají i balkánské země jako Albánie, Kosovo, Černá Hora a také například Ukrajina, dále africké země a většina asijskıch zemí.

Mezi „žlutımi“ státy jsou Srbsko, Bulharsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko či Británie. Chorvatsko, které je oblíbenou dovolenkovou destinací i Maďarů, je zatím mezi státy označenımi zeleně.

Z omezení mají vıjimku například řidiči kamionů nebo lidé, kteří do země cestují služebně, ale i oni mohou bıt podrobeni zdravotním testům.

Zhruba desetimilionové Maďarsko do neděle evidovalo 4234 případů covidu-19 a 595 souvisejících úmrtí. V neděli hlásí pět nově nakaženıch.