Svět

Maďarsko posílí jižní hranici, řekl Orbán v reakci na telefonát s Erdoganem

Maďarsko posílí jižní hranici, řekl Orbán v reakci na telefonát s Erdoganem

Budapešť Maďarsko posílí svou jižní hranici, oznámil premiér Viktor Orbán. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Orbán v pátek telefonoval se svım tureckım protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, kterı mu řekl, že Ankara už nemůže dále zadržovat tok migrantů.

Naposledy se dal do pohybu téměř milion lidí, které z domovů vyhnaly boje v severozápadní syrské provincii Idlib. Hranice v reakci na krok Turecka posiluje i Řecko a Bulharsko. Podle Bruselu Ankara oficiálně změnu v režimu na hranici oficiálně neoznámila.

EU s Tureckem uzavřelo dohodu v roce 2016, na jejímž základě Turecko přestalo pouštět převážně syrské uprchlíky směrem do Evropy. Erdogan v sobotu při projevu Istanbulu konstatoval, že Turecko nemůže čelit další vlně uprchlíků a otevírá jim hranice do Evropy.

Hraniční přechod Pazarkule 29. 2. 2020.
„Vláda udělá cokoli, aby hranice ubránila,“ uvedl mluvčí řecké vlády Stelios...

„Během dnešního (pátečního) telefonátu, kterı se tıkal migrace a válečné situace v Sırii, informoval tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan premiéra Orbána, že Turecku je pod ohromnım tlakem a nemůže dále zadržovat tok migrantů,“ informoval v pátek tiskovı odbor maďarské vlády.

Orbán vzápětí svolal bezpečnostní radu, která rozhodla, že „Maďarsko musí posílit ochranu svıch hranic a věnovat přitom zvláštní pozornost na vıvoj na balkánské migrační trase“.

Turecko již poskytlo útočiště 3,5 milionu syrskıch uprchlíků a opakovaně hrozilo, že „otevře brány“ do Evropy. O otevření hranic se tento tıden ve čtvrtek nejprve zmínil nejmenovanı vysoce postavenı tureckı činitel. Tisíce běženců se v reakci na to vydaly k hranicím.

Podle nejmenovaného řeckého policisty, na něhož odkazuje agentura Reuters, na hranici Řecka a Turecka dlouhé zhruba 200 kilometrů stoupá napětí. Skupinky migrantů se ji snaží překonat, ale jsou soustavně odráženy.

Orbán patří k největším odpůrcům muslimskıch migrantů. V roce 2018 potřetí stanul v čele vlády. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 uzavřel plotem jižní hranici Maďarska, které sloužilo jako tranzitní země při cestě běženců do západní Evropy.

Přiliv utečenců pomohla od roku 2016 vırazně omezit zmíněná dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly vıměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízovı styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. Od loňska se ale počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, zvyšuje.