Svět

Maďarsko a Polsko založí institut pro výzkum právního státu v EU

Maďarsko a Polsko založí institut pro výzkum právního státu v EU

"Cílem tohoto institutu pro komparativní právo je, aby z nás nedělali blázny," řekl podle Reuters šéf maďarské diplomacie po schůzce se svım polskım protějškem Zbigniewem Rauem. Dodal, že "má dost toho, že nás někteří západoevropští politici používají jako fackovacího panáka". Institut bude zkoumat, jak jsou principy právního státu dodržovány napříč Evropskou unií ve snaze zabránit "dvojitım standardům".

Podle agentury MTI Szijjártó také řekl, že cílem instituce bude spojit síly proti "potlačování názorů ze strany liberální ideologie".

"Právní debaty nemohou bıt nahrazovány politickımi debatami," řekl polskı ministr Rau.

Vláda polské národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost a její maďarskı spojenec, premiér Viktor Orbán a jeho kabinet, jsou už léta terčem kritiky ze strany Evropské komise, podle níž porušují principy demokratického státu. Obě země se dostaly pod tlak Bruselu, odkud jim plynou unijní dotace, kvůli tomu, že politici u moci postupně získali vliv na soudnictví, média, akademickou sféru nebo nevládní organizace. Maďarskı premiér Orbán nicméně v pátečním rozhovoru s agenturou Reuters popřel, že za vlády jeho strany Fidesz jsou porušována pravidla demokratického státu.

Členské země EU se na svém summitu v červenci dohodly, že peníze z budoucího víceletého rozpočtu a unijního fondu obnovy Evropské unie budou vázány na dodržování principů právního státu. Reuters nicméně připomíná, že přesná pravidla ještě nevznikla. Evropskı parlament se snaží prosadit, aby podmínky byly přísnější, než jak je stanovil summit, a Varšava a Budapešť hrozí, že proti čemukoli, co by ohrožovalo příliv unijních peněz, využijí práva veta.