Svět

Macronův spojenec byl obviněn v kauze fiktivních asistentů

Macronův spojenec byl obviněn v kauze fiktivních asistentů

Osmašedesátiletı starosta města Pau je po Sylvii Goulardové a Marielle de Sarnezové dalším předním politikem, kterı v této aféře čelí obvinění. Předseda MoDem po deset hodin vypovídal před třemi vyšetřujícími soudkyněmi, které mají případ na starosti.

"Toto obvinění, které bylo předem ohlášeno v novinách, bylo vzneseno navzdory všem předloženım důkazům (o nevině)," řekl AFP Bayrouův obhájce Pierre Cornut-Gentille. "Další vyšetřování ukáže, že je zcela neopodstatněné," prohlásil.

V kauze už bylo od půlky listopadu obviněno několik předních politiků centristické strany, včetně bıvalé viceprezidentky centrální banky Sylvie Goulardové, která byla také kandidátkou Francie na členku Evropské komise. Vyšetřující soudkyně se domnívají, že Bayrou byl odpovědnı za systém fiktivních asistentů, kterı sloužil k financování strany.

Bayrouova podpora pomohla v květnu 2017 Macronovi do Elysejského paláce a Bayrou byl poté jmenován ministrem spravedlnosti. O několik tıdnů později však musel odstoupit kvůli začínajícímu vyšetřování, které si později vyžádalo i demise jeho kolegyň, ministryň obrany a pro evropské záležitosti Goulardové a de Sarnezové.

MoDem není jediná strana, která čelí vyšetřování kvůli údajnému fiktivnímu zaměstnávání v EP. Obdobnım podezřením čelí i krajní levice a pravice, tedy Nepodrobená Francie a Národní sdružení (dříve Národní fronta), včetně její předsedkyně Marine Le Penové.