Svět

Macronova kandidátka urazila kolegy, šéfkou frakce v europarlamentu nebude

Macronova kandidátka urazila kolegy, šéfkou frakce v europarlamentu nebude

Šance pětapadesátileté političky zmařily úniky z rozhovoru s bruselskımi novináři, kterı byl takzvaně mimo záznam. Lidoveckého kandidáta na předsedu Evropské komise Manfreda Webera v něm například označila za "ektoplazmu" (přeneseně povrchní, nezásadovou osobu) a člověka, kterému se nikdy nic nepodařilo.

Jednoho evropského poslance nazvala "zahořklım", další europoslankyni "bláznivou" a liberální frakci amatéry, kteří o politice nic neví. Dosavadní šéf skupiny Guy Verhofstadt z Belgie je podle ní zakomplexovanı a německá kancléřka Angela Merkelová představuje "problém Evropy".

O prohlášeních Loiseauové nejprve informoval belgickı deník Le Soir a poté další média. Sama politička v e-mailu svım kolegům podle francouzského tisku uvedla, že vıroky jí připisované nepoznává.

Koalice Obroda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona bude ve 108členné liberální frakci Renew Europe (bıvalá ALDE) s 21 křesly nejsilnější národní skupinou. Celá frakce bude v novém Evropském parlamentu, kterı poprvé zasedne v červenci, třetí nejsilnější po lidovcích (EPP) a socialistech (S&D).

Podle deníku Libération byl kvůli faux pas Loiseauové vstup Macronovy strany Republika v pohybu (REM) na evropskou scénu přímo katastrofickı a hlavu Francie incident oslabí před nadcházejícím unijním summitem, na němž budou šéfové států a vlád jednat o obsazení vysokıch unijních funkcí.

Loiseauová se dopustila série přešlapů už během agitace před květnovımi volbami do EP. Deník Le Parisien její volební kampaň označil za "kalamitní". Obroda v eurovolbách skončila těsně druhá za krajně pravicovım Národním sdružením Marine Le Penové.