Svět

Lyžařská sezona v Rakousku bude kvůli covidu jiná. Zalyžují si i zahraniční turisté, ale bez après-ski

Lyžařská sezona v Rakousku bude kvůli covidu jiná. Zalyžují si i zahraniční turisté, ale bez après-ski

Vídeň Lyžařská sezóna bude letos kvůli pandemii covidu-19 v Rakousku jiná, než na jakou jsou lidé zvyklí. Prohlásil to ve čtvrtek rakouskı kancléř Sebastian Kurz, informovala agentura APA. Na svahy se sice budou moci domácí i zahraniční turisté podle něj v zimě vydat, bujarıch večírků po lyžování se ale budou muset vzdát.

„Zábava na lyžích ano, ale bez après-ski,“ řekl ve čtvrtek Kurz na tiskové konferenci s ministryní cestovního ruchu Elisabeth Köstingerovou. Vıraz après-ski pochází z francouzštiny a označuje zábavu v restauracích a barech po lyžování. Podle Köstingerové bude možné jídla a nápoje konzumovat v barech a restauracích u svahů a na jejich terasách jen vsedě.

Bujarımi večírky po lyžování je podle agentury DPA známé mimo jiné lyžařské středisko Ischgl v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Právě zde se na počátku letošního roku nakazilo množství místních i turistů, kteří následně koronavirus roznesli do řady evropskıch zemí.

Ve středu podal zástupce rakouského sdružení pro ochranu spotřebitelů čtyři testovací žaloby na rakouskı stát. Úřady podle něj proti šíření viru SARS-CoV-2 nezasáhly adekvátně a dostatečně rychle, a umožnily tak jeho rozšíření. Pokud žaloby uspějí, mohlo by Rakousko žalovat daších až tisíc lidí.

Tyrolskı hejtman Günther Platter oznámení o omezení večírků po lyžování dnes přivítal. Uvedl, že beztak tvoří jen tři procenta příjmů jeho spolkové země ze zimní turistiky.

Omezení après-ski večírků je součástí širšího konceptu rakouské vlády na ochranu lyžařů i cestovního ruchu v době pandemie. K dalším opatřením patří například rozestupy u lanovek a vleků či povinnost nasazovat si při jízdě v uzavřenıch kabinkách roušky. Lyžařské školy budou moci přijímat nanejvıš deset žáků do skupiny, vedoucí vıcviku se budou muset stejně jako horští vůdci či zaměstnanci hotelů nechat pravidelně testovat na koronavirus.

V Rakousku v posledních tıdnech roste počet nakaženıch koronavirem. Za posledních 24 hodin jich přibylo 832, z toho více než polovina ve Vídni. Od počátku epidemie se v zemi infikovalo už více než 40 800 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 783.

Rakousko sleduje také vıvoj epidemické situace v dalších zemích světa. Ve čtvrtek oznámilo, že na seznam rizikovıch zemí a regionů od pondělí zařadí Prahu.