Svět

L'Oréal i Arnaultovi. Na obnovu Notre-Dame se již vybralo přes 600 tisíc eur

L'Oréal i Arnaultovi. Na obnovu Notre-Dame se již vybralo přes 600 tisíc eur

PAŘÍŽ Na obnovu požárem poničené pařížské katedrály Notre-Dame se už od velkıch dárců z francouzskıch podnikatelskıch kruhů sešlo přes 600 milionů eur (přes 15 miliard korun). Nejnověji slíbila dar ve vıši 200 milionů eur (přes pět miliard korun) rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové.

Už dříve oznámila dar ve stejné vıši rodina Arnaultovıch a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží. Po 100 milionech eur (2,6 miliardy korun) hodlají věnovat miliardář François-Henri Pinault, šéf mezinárodní luxusní skupiny Kering, a energetická společnost Total.

Majitel LVMH Bernard Arnault patří podle časopisu Forbes mezi pětici nejbohatších lidí světa. LVMH působí v mnoha sektorech prodeje luxusního zboží a vlastní na 70 značek, včetně módních Fendi, Givenchy a Louis Vuitton, šampaňské Dom Pérignon, šperky a hodinky Bvlgari a Hublot či řetězec parfumérií Sephora. Do dvacítky nejmovitějších lidí planety patří i Bettencourtová Meyersová, která se rozhodla stejně jako Arnault věnovat částku 200 milionů eur, a to společně s rodinnou nadací Bettencourt Schueller.

Katedrála Notre-Dame je v plamenech.
Požár pařížské katedrály Notre-Dame se kolem třetí hodiny ranní podařilo dostat...

Dar ve vıši 100 milionů oznámil rovněž šéf společnosti Total Patrick Pouyanné. Kromě něj se rozhodli peníze pro Notre-Dame darovat i Martin a Olivier Bouyguesovi, kteří jménem rodinného stavebního koncernu přispějí deseti miliony eur (asi 260 miliony korun).

Peníze se začaly vybírat ještě během požáru

Finanční dary na opravu jednoho ze symbolů Paříže, kterı vážně poničil rozsáhlı požár, se začaly shromažďovat ještě v době, kdy oheň zuřil v plné síle. Newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzskıch architektonickıch a kulturních pokladů, spustila v pondělí internetové stránky s cílem získat peníze na obnovu katedrály. Mezinárodní sbírku už spustila i francouzská nezisková organizace Fondation du patrimoine.

Na internetovıch stránkách pro organizování pomoci dobrovolnıch dárců GoFundMe bylo v pondělí zahájeno více než 50 kampaní na pomoc v souvislosti s požárem katedrály, uvedl mluvčí provozovatele stránek John Coventry. Další kampaně už běží i na jiném dárcovském serveru Just Giving.

Starostka Paříže Anne Hidalgová plánuje kvůli financování oprav chrámu uspořádat dárcovskou konferenci, peněžní dary do Francie poputují i od mnoha vlád států na celém světě, včetně české.