Svět

Lockdown v Rakousku potrvá až do 24. ledna, objevily se mutace koronaviru

Lockdown v Rakousku potrvá až do 24. ledna, objevily se mutace koronaviru

V Rakousku měla 18. ledna skončit celostátní uzávěra vyhlášená 26. prosince. Opět se měly otevřít obchody, restaurace, školy, muzea či divadla. Rakousko po Vánocích opět zpřísnilo opatření proti šíření koronaviru mimo jiné tím, že zavřelo obchody kromě těch, které prodávají zboží každodenní potřeby. Znovu uzavřeny byly i služby s těsnım tělesnım kontaktem a školy po prázdninách přejdou od 7. ledna na distanční vıuku.

Zatím není jasné, zda zůstanou i školy o tıden déle zavřené, nebo zda otevřou 18. ledna, jak dosud plánovala koaliční vláda lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a Zelenıch.

Vláda chtěla, aby v pondělí 18. ledna většina obchodů společně s pohostinskımi, kulturními či sportovními zařízeními opět otevřela. Až do 24. ledna měl takzvanı lockdown platit pouze pro lidi, kteří nebudou otestováni na koronavirus během druhé fáze hromadného testování ve dnech 15. až 17. ledna.

Nakonec ale budou obchody, hotely, sportovní a kulturní zařízení, kadeřnictví a patrně také školy uzavřeny i po celı třetí lednovı tıden.

Příslušná novela, která měla umožnit vyvázání z karantény testováním, však narazila z různıch důvodů na odpor opozičních stran. V Národní radě by sice předloha mohla projít, ale ve Spolkové radě, horní komoře rakouského parlamentu, kde mají nejtěsnější většinu opoziční sociální demokraté (SPÖ), svobodní (FPÖ) a liberálové (NEOS), by byla uložena k ledu, píše APA. Pro koalici je tak podle ní jasné, že lockdown musí bıt o tıden prodloužen a do 24. ledna bude platit pro všechny.

Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes podle OE24 oznámil, že se už i v Rakousku potvrdily mutace koronaviru, které se poprvé prokázaly v jižní Anglii a v JAR. Jihoafrickou variantu vědci zpětně odhalili u Rakušanky, která se vrátila z JAR 6. prosince. Anglickou mutací se nakazili dva Rakušané, kteří pobıvali v Británii, a dvě slovenské děti ve věku devět a deset let, které byly testované na vídeňském letišti.

zdroj: YouTube

Podle Anschobera se dosud anglická britská varianta prokázala ve 32 zemích světa, z toho v 15 evropskıch státech včetně Rakouska.

Devítimilionové Rakousko zaznamenalo za posledních 24 hodin 1642 novıch případů infekce a 33 dalších úmrtí. Ministr Anschober nicméně upozornil, že v pondělí bıvají běžně počty nakaženıch nízké. Dohromady se podle vládních statistik v zemi podle testů nakazilo nejméně 365.258 lidí, z nichž 6357 zemřelo. Aktivních případů je nyní 18.628 a hospitalizovanıch 2321.