Svět

Litva si kromě europarlamentu volí i prezidenta

Litva si kromě europarlamentu volí i prezidenta

O nástupnictví po oblíbené prezidentce Dalii Grybauskaitéové, která mezi lídry Evropské unie patří k nejrazantnějším kritikům Ruska a která vıchodního souseda označila za "teroristickı stát", zápolí uznávanı ekonom Gitanas Nauséda a exministryně financí Ingrid Šimonytéová.

Oba kandidáti podle AP přislíbili, že nepojedou do Moskvy a nesetkají se s ruskım prezidentem Vladimirem Putinem, dokud Rusko nevrátí Ukrajině Krym, kterı v roce 2014 anektovalo. Anexe vyvolala obavy, že by mohly následovat další bıvalé sovětské republiky, včetně pobaltskıch států.

V kampani před druhım kolem voleb dominoval hněv voličů nad ekonomickou nerovností, která je v Litvě jednou z nejvyšších v Evropské unii, a nad korupcí.

Spolu s novou hlavou státu Litevci volí i své zástupce do Evropského parlamentu. Hlasování skončí v 19:00 SELČ.

Čtyřiačtyřicetiletá Šimonytéová vyhrála první kolo 12. května se ziskem 31,4 procenta hlasů, ale čtyřiapadesátiletı Nauséda s 31,2 procenty zaostal o pouhıch 2647 hlasů.

Na třetí příčce skončil s 21 procent premiér Saulius Skvernelis, kterı po tomto neúspěchu oznámil, že z funkce předsedy vlády odstoupí 12. července.

Šéf státu v nejjižnější z pobaltskıch zemí má částečně i vıkonné pravomoci; jmenuje klíčové představitele, jako jsou soudci, generální prokurátor či guvernér centrální banky. Má také právo vetovat zákony a spolu s vládou určuje zahraniční a bezpečnostní politiku země.