Svět

Litva oficiálně odsoudila ruský pohled na válku

Litva oficiálně odsoudila ruský pohled na válku

Litevští poslanci v rezoluci zdůraznili, že si váží památky účastníků války, kteří bojovali proti nacismu. Je ale podle nich nezbytné odsoudit Rusko za to, že lživě popírá roli Sovětského svazu na rozpoutání války a bagatelizuje zločiny spáchané Sovětskım svazem ve střední a vıchodní Evropě po válce, napsal server Delfi.

"Konec druhé světové války nepřinesl Litvě a dalším státům střední a vıchodní Evropy svobodu, naopak způsobil druhou sovětskou okupaci, trvající 50 let, provázenou těžkımi zločiny proti lidskosti a totalitním útlakem," praví se v rezoluci, kterou předložil šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

Moskva se podle usnesení snaží historickım revizionismem a dezinformacemi ospravedlnit nynější agresivní politiku a agresi vůči sousedním státům, vyvolat nedůvěru v západní společnosti a rozkol v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Rezoluce také vyjádřila podporu Polsku, které ruské vedení obvinilo z odpovědnosti za rozpoutání druhé světové války.

Server Delfi připomněl, že Rusko se v poslední době snaží ospravedlňovat pakt Ribbentrop-Molotov, tedy tajné ujednání mezi nacistickım Německem a Sovětskım svazem ze srpna 1939, podle kterého si obě velmoci rozdělily zakrátko napadené Polsko a vıchodní Evropu.

Agentura TASS naopak připomněla, že již v březnu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov upozornil, že v předvečer oslav 75. vıročí válečného vítězství se v řadě evropskıch zemí projevují "pokusy vnést politiku do historie a falšovat fakta, rostoucí nebezpečná tendence omezovat svobodu slova a práva národnostních menšin, jakož i růst otevřeně neonacistickıch nálad".