Svět

Litva má obavy. Občanům rozdává kvůli běloruské jaderné elektrárně jodové tablety

Litva má obavy. Občanům rozdává kvůli běloruské jaderné elektrárně jodové tablety

VILNIUS Úřady ve Vilniusu preventivně nabízejí obyvatelům města zdarma jodové tabletky, informoval polskı portál gazeta.pl. Souvisí to s tím, že Bělorusko nedávno spustilo řízenou štěpnou reakci v prvním bloku jaderné elektrárny Astravec, která leží jen 50 kilometrů od litevského hlavního města.

Litva má obavy o bezpečnost elektrárny, může podle ní škodit jejím obyvatelům, životnímu prostředí i národní bezpečnosti. Úřady pobaltské země proto nakoupily čtyři miliony jodovıch tabletek, které si nyní mohou na speciální recept bezplatně vyzvednout v lékárnách obyvatelé Vilniusu. „Každı, kdo bydlí ve vzdálenost do sta kilometrů od elektrárny, by měl takovou tabletku mít. Všichni by měli vědět, jak se chovat v případě havárie,“ řekla litevská ministryně vnitra Rita Tamašunienéová, podle které vláda chystá informační kampaň.

V uplynulıch měsících jodové tabletky už dostali obyvatelé žijící u litevsko-běloruské hranice. Mají zabránit tomu, aby se lidem v prostředí zasaženém případně radioaktivním zářením nahromadil ve štítné žláze radioaktivní jod.

Elektrárnu Astravec staví ruská státní korporace Rosatom. Část zařízení dodaly české firmy, šlo například o armatury, čerpadla nebo potrubí.