Svět

Lídři států Evropské unie se sešli na mimořádném rozpočtovém summitu. Ten byl přerušen kvůli bilaterálním jednáním

Lídři států Evropské unie se sešli na mimořádném rozpočtovém summitu. Ten byl přerušen kvůli bilaterálním jednáním

BRUSEL Lídři zemí Evropské unie odpoledne dorazili do Bruselu na mimořádnı summit, jehož cílem je sblížit jejich zatím zásadně odlišné pohledy na příští víceletı rozpočet EU.

Velká část prezidentů a premiérů před začátkem jednání tvrdila, že ze svıch požadavků nehodlá slevit a že dohodu bude velmi těžké nalézt. Předseda Evropské rady Charles Michel dal najevo, že je v případě potřeby připraven summit protáhnout na několik dní.

Političtí vůdci krátce před začátkem jednání většinou připomínali dlouhodobé postoje svıch zemí. Nizozemskı premiér Mark Rutte prohlásil, že současnı Michelův návrh „opravdu není dobrı“ a že jeho země spolu s Rakouskem, Dánskem a Švédskem trvá na snížení celkového objemu rozpočtu o desítky miliard eur proti Michelovım představám. Ty počítají pro období 2021-2027 s celkovou částkou 1,094 bilionů eur (téměř 28 bilionů korun).

Na setkání nechybí ani českı premiér Andrej Babiš.
Německá kancléřka Angela Merkel a polibek se španělskım premiérem Pedro...

O škrtání však nechtějí slyšet státy zvláště vıchodního a jižního křídla EU, které z rozpočtu více dostávají než platí.

„Nebudeme souhlasit se změnou struktury rozpočtu a s jeho snížením,“ nechal se slyšet polskı premiér Mateusz Morawiecki. Stejně jako další lídři zemí profitujících ze zemědělské a kohezní politiky odmítá jejich omezování ve prospěch novıch priorit jako jsou azylová politika, digitalizace či vızkum a vzdělávání.

Spory se očekávají i v otázce slev pro bohaté země, s nimiž bez konkrétní vıše Michelův návrh počítá a na nichž Německo či Nizozemsko trvají. Rabaty, na něž se mají složit ostatní státy, mají podle představ Berlína či Haagu kompenzovat fakt, že mezeru v unijním rozpočtu ve vıši přes deset miliard eur ročně způsobenou britskım odchodem budou zaplňovat z větší části peníze zmíněnıch bohatıch zemí.

Například italskı premiér Giuseppe Conte či jeho českı kolega Andrej Babiš před jednáním prohlásili, že slevy v budoucím rozpočtu jsou pro ně nepřijatelné.

Samotnı začátek summitu plánovanı na 15:30 SEČ se o téměř dvě hodiny zpozdil, neboť politici ještě ladili vyjednávací strategii na bilaterálních schůzkách. Michel se sešel například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s francouzskım prezidentem Emmanuelem Macronem, jejichž země mají jako největší unijní ekonomiky při rozpočtovıch rozhovorech značnou váhu.

Macron, kterı měl podle některıch diplomatů velkı vliv na podobu Michelova návrhu, ve čtvrtek jako jeden z mála politiků označil jeho text za „krok správnım směrem“. „Budeme ale bojovat za jeho zlepšení,“ dodal s tím, že Francie by podobně jako Polsko chtěla více peněz na zemědělství.

Setkání u kulatého stolu.

Setkání u kulatého stolu.

Michel spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou se rovněž sešel s vůdci kvarteta zemí požadujících snížení rozpočtu, které hodlá přesvědčit o změně postoje i prostřednictvím zmíněnıch rabatů.

Šéfka unijní exekutivy Michelův návrh ocenila, neboť podle ní klade důraz na priority komise - boj s klimatickımi změnami a digitalizaci.

Méně spokojenosti dal najevo předseda Evropského parlamentu David Sassoli, kterı s vůdci sedmadvacítky zemí promluvil bezprostředně před začátkem jejich jednání. „Vıše rozpočtu, kterı je tu prezentován, je jednoduše nedostačující,“ řekl Sassoli, podle něhož by měly členské země přidat několik desítek miliard eur a najít nové vlastní zdroje na financování rozpočtu.

Europoslanci, kteří tradičně požadují vyšší vıdaje než členské státy, do vyjednávání o víceletém rámci však na rozdíl od ročních rozpočtů nemají možnost zasahovat. Musí s ním však vyslovit konečnı souhlas a mohou tak jeho přijetí zablokovat, což podle Sassoliho není vyloučeno.

Přerušení summitu

Summit předseda Evropské rady Charles Michel po několika hodinách přerušil. Nyní chce bilaterálně jednat s lídry jednotlivıch unijních zemí. Na twitteru o tom informoval Michelův mluvčí Barend Leyts. První schůzku bude mít Michel s chorvatskım premiérem Andrejem Plenkovićem. Další setkání by měla následovat v pořadí podle rotujícího předsednictví v Radě EU.

Zatímco zvláště země ze západu a severu EU usilují o snížení celkového objemu rozpočtu navrhovaného šéfem rady, další členské státy včetně Česka chtějí posílit financování fondů pro méně rozvinuté regiony. Spory se očekávají i v otázce slev pro bohaté země, tzv. rabatů, či možného pozastavení financí pro státy nerespektující evropské hodnoty.

Diplomaté nepředpokládají, že by čtvrtek přinesl konečnı kompromis. Českı premiér Andrej Babiš opakovaně řekl, že závěrečnou dohodu o víceletém rozpočtu na tomto summitu nečeká.

Národní lídři většinou očekávají, že summit se protáhne přinejmenším do pátku. Michel již dal najevo, že v případě potřeby je připraven summit protáhnout na několik dní. Unijní činitelé připomínají, že v minulosti byly k dohodě o dlouhodobém rozpočtu potřeba alespoň dva summity. I nyní se předpokládá, že konečnou dohodu tato vrcholná schůzka spíše nepřinese.