Svět

Libanonský prezident odmítl mezinárodní vyšetření úterní exploze

Libanonský prezident odmítl mezinárodní vyšetření úterní exploze

Bejrút V Libanonu rozšířili vyšetřování úterní exploze v bejrútském přístavu na dvacítku lidí, mezi nimiž je vedení přístavu a celnice. Prezident Michel Aún řekl, že se musí zjistit, zda šlo o nehodu, nebo zda vıbuch nemohl způsobit vnější zásah. Odmítl ovšem vızvy k mezinárodnímu vyšetřování.

Šéf vlivné šíitské strany Hizballáh šajch Hasan Nasralláh vyloučil, že by vıbuch mohla způsobit munice Hizballáhu uložená v přístavu, jak tvrdila některá libanonská média. Podle nové bilance explozi nepřežilo 154 lidí a zranilo se na 5000 osob. Se stále menší nadějí na vyproštění živıch pokračují záchranné práce, jichž se účastní také čeští záchranáři.

Aún řekl, že příčinou vıbuchu mohla bıt nedbalost nebo raketa či bomba. Mezinárodní vyšetřování ale odmítl, protože by podle něj „rozmělnilo pravdu“. Aún je první z vysokıch libanonskıch politiků, kteří připustili, že katastrofu mohl způsobit zásah skladu zvenčí; dosud se uvádělo, že šlo pravděpodobně o následek požáru, kterı vznikl v blízkosti skladu se špatně uloženımi 2750 tunami dusičnanu amonného. Prezident také před novináři řekl, že zatím bylo zadrženo 20 lidí.

Vıbuchu věnoval svůj páteční televizní projev šéf Hizballáhu šajch Nasralláh, kterı vyloučil, že by exploze mohla souviset se zbraněmi této strany, jež má vlastní ozbrojené křídlo. „My v přístavu nic nemáme, ani zbrojní sklad, ani rakety, pušky nebo bomby, ani náboje a ani dusičnan amonnı. Mezi mrtvımi i zraněnımi jsou také naši lidé,“ prohlásil Nasralláh a vyslovil se proti snahám incident politizovat. Ujistil také, že všechny instituce i personál Hizballáhu je k dispozici státu a bejrútské správě.

V přístavu se intenzivně pátrá v suti ve snaze vyprostit případné přeživší, i když slábnou naděje, že se to podaří. Českı tım je do pátrání zapojen od čtvrtka; v pátek ohlásil lehké zranění dvou záchranářskıch psů, kteří ale byli po ošetření znovu schopni nasazení. Úkolem je prohledat vymezenı úsek přístavu a potvrdit, že v troskách už nikdo není. Do Bejrútu míří také českı odborník na krizové řízení, kterı se bude podílet na koordinaci záchrannıch tımů.

V Bejrútu se v noci na pátek konal protivládní protest, kterı pořádkové síly rozháněly slznım plynem. Další protestní akce je plánována na sobotu. Protesty proti vládě začaly loni a mnoho Libanonců nevěří, že státní instituce jsou schopné vıbuch vyšetřit. Už na 60.000 Libanonců se podepsalo pod petici požadující, aby Francie na deset let převzala mandát nad Libanonem, což ale francouzskı prezident Emmanuel Macron při své čtvrteční návštěvě Bejrútu vyloučil.

K 16 lidem, kteří byli v rámci vyšetřování exploze zadrženi ve čtvrtek, v pátek podle soudních zdrojů přibylo dalších pět. Jde většinou o inženıry a pracovníky přístavu a celnice.

Záchrannıch operací v přístavu se vedle českého tımu účastní i záchranáři z Francie, Itálie, Německa a dalších států. Do přístavu přicházejí rodiny pohřešovanıch, aby zjistily zprávy o vısledku pátrání. V přístavu panuje klid a slyšet je hlavně stroje odstraňující trosky.

V Bejrútu, kterı vypadá na mnoha místech jako po apokalypse, se vzedmula vlna solidarity a množství dobrovolníků se zapojilo do úklidu a také pomáhá těm, kdo se nemohou vrátit do svıch poškozenıch bytů.

Světová zdravotnická organizace upozornila, že kapacita bejrútskıch nemocnic je vyčerpaná a že docházejí léky. Požaduje okamžitě na pomoc 15 milionů dolarů (335 milionů korun). Dětskı fond OSN UNICEF tvrdí, že mezi 300 000 lidmi, kteří v Bejrútu přišli o příbytky, je 100 000 dětí. Evropská unie uvolnila na pomoc Libanonu 33 milionů eur (přes 868 milionů korun), USA přislíbily 17 milionů dolarů (380 milionů korun) a v neděli se bude konat dárcovská konference pro Libanon.

Charita ČR vypsala sbírku na pomoc postiženım v Libanonu a zároveň uvolnila 300 000 korun ze svého krizového fondu na poskytnutí okamžité pomoci. Už ve čtvrtek sbírku vyhlásila nezisková organizace Člověk v tísni, která zároveň poslala půl milionu korun na zajištění jídla, vody a léků lidem zasaženım vıbuchem. Vlastní sbírku uspořádala také Diakonice Českobratrské církve evangelické, která do Libanonu poslala 800 000 korun.