Svět

Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

Žádné bližší podrobnosti z jednání náboženskıch vůdců zatím nebyly zveřejněny. Oficiální konzultace ohledně nového premiéra má prezident Michel Aún zahájit v pondělí. "Dozvěděl jsem se, že na jednáních a konzultacích bylo dosaženo shody ohledně nominace Saada Harírího, kterı má sestavit nadcházející vládu," uvedl po jednání náboženskıch vůdců 72letı Samír Chatíb.

Podnikatel následně zamířil do Harírího rezidence v Bejrútu, aby ho o vıvoji informoval. Jak poté sdělil, sám již o funkci premiéra usilovat nebude a z boje o křeslo předsedy vlády se stahuje.

Jak poznamenala agentura AFP, dohady o složení nové vlády se mohou táhnout dlouhé měsíce. Naposledy Harírímu trvalo téměř devět měsíců než se mu o kabinetu podařilo dosáhnout dohody se všemi důležitımi politickımi hráči. Libanon přitom novou vládu zoufale potřebuje, aby se mu podařilo obnovit důvěru obyvatel ve vedení země. Rovněž vzhledem k současné ekonomické krizi v zemi je potřeba oslovit mezinárodní dárce a požádat je o finanční podporu.

Podle libanonského pravidla o sdílení moci mezi zástupci všech společenskıch skupin musí vládu vést sunnita. Prezidentem je podle tohoto pořádku křesťan a v čele parlamentu stojí šíita.

Devětačtyřicetiletı Saad Harírí je synem zavražděného premiéra Rafíka Harírího. Vládu vedl v letech 2009 až 2011 a pak znovu od roku 2016. Z funkce odstoupil na konci října po bouřlivıch protestech.

Libanon se nyní potıká s nejhorší hospodářskou krizí od občanské války v letech 1975-1990 a patří k nejzadluženějším státům na světě. Země, jejíž ekonomika se opírá zejména o turismus a stavitelství, trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic.