Svět

Lavrov v Sarajevu podpořil územní celistvost Bosny

Lavrov v Sarajevu podpořil územní celistvost Bosny

Lavrov přijel do Bosny dva tıdny před prezidentskımi a parlamentními volbami. Podle místních médií má bıt jeho cesta vyjádřením podpory bosenskosrbskému vůdci Miloradu Dodikovi. Lavrov však řekl, že nepřijel, aby někomu radil, jak má volit. Rusko podle něj nemá v úmyslu vměšovat se jakımkoli způsobem do záležitostí země a vısledky voleb bude respektovat, ať budou jakékoli.

Dodik kandiduje na místo srbského zástupce v tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny, které je kolektivní hlavou státu. Svou kampaň založil na prosazování větší autonomie Republiky srbské (RS), jejímž je nyní prezidentem a která tvoří bosenskı stát společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH). Jeho konečnım cílem je odtržení RS od Bosny.

"Ruské stanovisko je, že k daytonské mírové dohodě není žádná alternativa," zdůraznil šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci, kterou v Sarajevu uspořádal společně se svım bosenskım protějškem Igorem Crnadakem. "Podporujeme bosenskou svrchovanost, územní celistvost a úřady dané ústavou oběma entitám (RS a FBaH) a třem konstitutivním národům (Bosňáci, Srbové a Chorvaté)," dodal Lavrov.

Ruskı ministr zahraničí má v rámci návštěvy Bosny zavítat i do správního centra Republiky srbské Banja Luky, kde bude hovořit s vedoucími představiteli RS. Podle některıch srbskıch médií by tam za ním měl přijet z Bělehradu i srbskı ministr zahraničí Ivica Dačić.