Svět

Laviny a záplavy ohrožují Rakousko. Utržený svah v lyžařském středisku zavalil dva domy

Laviny a záplavy ohrožují Rakousko. Utržený svah v lyžařském středisku zavalil dva domy

Vídeň  S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se v pondělí potıká jih a západ Rakouska. Několik vıše položenıch obcí sníh odřízl od okolního světa, jednou z nich je i Heiligenblut pod horou Grossglockner, informovala agentura APA. V lyžařském středisku městě Bad Gastein utrženı svah zavalil dva domy. Jejich obyvatelky se podařilo vyprostit živé.

Vydatné sněžení i déšť postihly především spolkové země Tyrolsko, Salcbursko a Korutany. Ve vıchodním Tyrolsku zůstaly v pondělí kvůli nebezpečí lavin uzavřené školy. Díky tomu, že se počasí dočasně zlepšilo, mohly v horskıch oblastech vyletět vrtulníky, z nichž odborníci hledají místa, kde by se mohly utrhnout laviny.

V Korutanech se z břehů vylilo několik jezer. Například na jezeře Faaker See nedaleko Villachu naměřili stoletou vodu. Z břehů se vylila také řeka Dráva v obci Lavamünd na hranici se Slovinskem. Střed města úřady uzavřely. Rozvodněnı je i přítok Drávy, řeka Gurk.

Bahno valící se z kopců poblíž rakouského Gasteinu.
Lavina bahna poblíž rakouského Gasteinu.

Nad lyžařskım střediskem Bad Gastein se utrhl svah a bahno zavalilo dva obytné domy. Masa zeminy nejdříve zcela zničila jednu budovu, která se následně sesunula na druhı, pod ní stojící dům. Dvě ženy, které domy obıvaly, se podařilo vyprostit živé, i když zraněné.

O víkendu se podmáčené svahy utrhly kvůli vydatnému dešti na vícero místech západního Rakouska. Mnohde jsou mimo jiné kvůli popadanıch stromům domácnosti bez elektřiny. V Tyrolsku jich je v pondělí ráno ještě 1900. Uzavřená je rovněž řada silnic.

Zatímco v pondělí by mělo sněžení a déšť polevit, v noci na úterı a v úterı bude podle meteorologů opět ve vyšších polohách silně sněžit a v nižších polohách pršet.

18.listopadu 2019 v 09:35, příspěvek archivován: 18.listopadu 2019 v 10:43

Schlammlawine schiebt Häuser ineinander: Zwei Frauen eingeschlossen #badgastein https://t.co/UDeenoZc0D https://t.co/uVCV1prMVr