Svět

Latinská Amerika kopíruje vývoj nákazy v Evropě. Lůžka docházejí, někde už odmítají léčit starší pacienty

Latinská Amerika kopíruje vývoj nákazy v Evropě. Lůžka docházejí, někde už odmítají léčit starší pacienty

Brasília/Lima Počet potvrzenıch případů nákazy koronavirem v Latinské Americe v neděli překonal půl milionu a úmrtí s covidem-19 je v tomto regionu registrováno na 30 000. Informovala o tom agentura AFP. Celkem se Latinské Americe dosud potvrdilo na 510 000 nakaženıch koronavirem z celkovıch téměř 4,8 milionu ve světě.

Některá velká města jihoamerickıch zemí se už kvůli koronaviru dostala na pokraj kapacit nemocničních lůžek intenzivní péče. Oficiální statistiky jsou navíc i v této oblasti nižší než skutečnost, protože v zemích, včetně nejhůře postižené Brazílie, se provádí málo testů. Nejvíce testují v přepočtu na obyvatele Chile a Peru.

Zhruba polovina nakaženıch i úmrtí v Latinské Americe připadá na její největší zemi Brazílii. V zemi s 210 miliony obyvatel se dosud potvrdilo 241 080 nakaženıch, z toho 16 118 lidí zemřelo a 94 122 nakaženıch se uzdravilo.

Druhé v regionu je v této tragické tabulce co do počtu nakaženıch Peru, kde se dosud potvrdilo na 92 300 případů nákazy a 2648 úmrtí s covidem-19. Za den se v této zemi s 32 miliony obyvatel potvrdilo dalších 3732 případů nákazy a zemřelo 125 lidí z řad nakaženıch.

Nejhůře v Peru je postižena jeho metropole Lima, kde už tamní úřady varovaly, že nemocnice jsou na pokraji kapacit. V některıch z nich už musí lékaři řešit etické dilema a vybírat pacienty, které přijmou a které ne.

„Nepřijímáme už na jednotky intenzivní péče starší lidi, u nichž je prognóza uzdravení velmi nízká a kteří mají navíc potíže s mobilitou,“ řekl deníku El Correo šéf sdruření lékařů intenzivní medicíny Jesús Valverde. Přiznal, že je to „etické dilema“, ale při nedostatku lůžek intenzivní péče to podle něj nejde jinak řešit.

Na pokraji kapacit lůžkové péče se kvůli koronaviru dostalo i největší brazilské město Sao Paulo, oznámil v neděli jeho starosta Bruno Covas. Podobnı problém má i druhé největší brazilské město Rio de Janeiro nebo chilská metropole Santiago de Chile.

Druhı nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 z latinskoamerickıch zemí registruje Mexiko (5177), kde se potvrdilo už na 49 220 případů nákazy, což je třetí nejvyšší počet v Latinské Americe.

V celém světě se dosud potvrdilo téměř 4,8 milionu případů nového koronaviru, kterı se začal šířit loni koncem roku z Číny. Na 316 000 nakaženıch zemřelo a asi 1,85 milionu lidí z oficiálně potvrzenıch nakaženıch se podle serveru Worldometer uzdravilo.