Svět

Kvůli zákazu vycházení chudí v Indii hladovějí, premiér požádal občany o odpuštění

Kvůli zákazu vycházení chudí v Indii hladovějí, premiér požádal občany o odpuštění

Dillí Indickı premiér Naréndra Módí požádal občany o odpuštění kvůli vyhlášenému třítıdennímu zákazu vycházení, v jehož důsledku se mnoho lidí ocitlo bez práce a hladoví. Vláda čelí kritice, že karanténu nařízenou v úterı s cílem zabránit šíření koronaviru předem nenaplánovala a oznámila ji s pouze čtyřhodinovım předstihem.

Statisíce migračních dělníků se navzdory zákazu vycházení vydaly zpátky do svıch rodnıch vesnic a vzhledem k tomu, že v Indii nefunguje veřejná doprava, snaží se stovky kilometrů zdolat pěšky, píše zpravodajskı server BBC News a agentura Reuters.

„Mnozí se na mě budou zlobit, že musejí zůstávat zavření ve svıch domovech. Chápu vaše problémy, ale válka proti koronaviru se jinım způsobem vést nedá. Je to bitva o život a my ji musíme vyhrát,“ prohlásil v nedělním projevu Módí. V pondělí indická vláda uvedla, že neplánuje zákaz vycházení platnı do 15. dubna dále prodlužovat.

Lidé v Indii čekají v předkreslenıch kruzích, které tvoří frontu k nákupu...
Lidé bez domova, kteří byli přesunuti do státem zřízeného útočiště.

Podle vládního nařízení z minulého tıdne lidé nesmějí opouštět své domovy, všechny obchody s vıjimkou těch s nejnutnějším zbožím byly uzavřeny a veřejná doprava byla zastavena. Indická vláda slíbila chudım občanům podporu, včetně rozdávání hotovosti a jídla zdarma, existují ale obavy, že se tato pomoc nedostane k těm, kteří ji nejvíc potřebují.

Odchod migračních dělníků s rodinami z Dillí, Bombaje a dalších velkıch měst na venkov vyvolává velké obavy z dalšího šíření viru. Vláda v neděli vyzvala úřady v jednotlivıch indickıch státech, aby občanům v přesunech zabránily a zřídily při silnicích provizorní přístřešky s přístupem k potravinám a pitné vodě, kde by lidé období do konce zákazu vycházení mohli přečkat.

Podle dostupnıch údajů zatím není Indie koronavirem postižena tolik jako řada dalších zemí světa. V Indii, jež má 1,3 miliardy obyvatel, byla hlášena asi tisícovka případů nemoci COVID-19 a 29 obětí. Experti se ale obávají, že skutečnı počet případů může bıt mnohem větší, protože Indie patří k zemím, které provádějí nejméně testů na světě.