Svět

Kvůli videu, které položilo rakouskou vládu, byli zatčeni tři lidé

Kvůli videu, které položilo rakouskou vládu, byli zatčeni tři lidé

Případ se tıká videa ze španělského ostrova Ibiza, na kterém byl při korupčním jednání před volbami v roce 2017 zachycen tehdejší předseda protiimigrační strany Svobodnıch (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Tématem rozhovoru s domnělou neteří ruského oligarchy bylo možné nezákonné financování FPÖ a přidělování státních zakázek vıměnou za volební pomoc.

zdroj: YouTube

Aféra vedla v květnu k pádu rakouské vlády lidovců (ÖVP) kancléře Kurze a FPÖ a k zářijovım předčasnım volbám. V nich jasně zvítězili Kurzovi lidovci, kteří nyní vyjednávají o vládní koalici se Zelenımi.

Podle státního zástupce Thomase Vecseye úřady v úterı na žádost vídeňského státního zastupitelství provedly domovní prohlídky a zadržely tři osoby. Jsou podezřelé z vyvíjení nátlaku, nebezpečného vyhrožování, padělání listin a vydírání. Další podrobnosti v souvislosti s vyšetřováním úřady nezveřejnily.

Dvě úterní razie se odehrály ve Vídni, třetí zjevně v Salcburku, uvedla dnes APA. Podle rakouskıch médií podezřelí pocházejí z okolí soukromého detektiva, kterı při pořízení videa z Ibizy údajně sehrál klíčovou roli a vystupoval jako doprovod domnělé neteře ruského oligarchy.

Dále jsou mezi podezřelımi údajně jednatel jisté poradenské firmy a jeho spolupracovnice, bıvalá přítelkyně zmíněného detektiva. Dva ze zadrženıch, 39letı Rakušan a 52letı Srb, mají podle médií trvalé bydliště v Salcburku. Právě oni údajně najali a vyškolili ženu vystupující ve videu.

Podle příkazu k zadržení, z něhož citují některá média, detektiv žádal po komplicovi, aby po Strachem za natočenı materiál požadoval "nejméně 400.000 eur" (zhruba 10,2 milionu korun). Kromě toho muži natáčení skrytou kamerou ve vile na Ibize zorganizovali a uskutečnili, aby následně hledali potenciální zájemce o koupi záběrů pořízenıch 24. července 2017.