Svět

Kvůli covidu-19 hrozí letos hlad 14 milionům Latinoameričanů

Kvůli covidu-19 hrozí letos hlad 14 milionům Latinoameričanů

"Vstupujeme do velmi složité fáze, my ji nazıváme pandemie hladu," řekl Miguel Barreto, šéf WFP pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast. Podle WFP trpělo potravinovou nejistotou v roce 2019 v regionu na 3,4 milionu lidí, letos by to mohlo podle jeho odhadu bıt více než čtyřnásobek.

Mnohé latinskoamerické země v předchozích dvou měsících zavedly omezení volného pohybu, která ale někde lidé posléze začali porušovat, aby uživili rodinu. Mnohé rodiny v tomto regionu totiž žijí takřka ze dne na den, protože nemají práci na smlouvu se zaměstnavatelem a často se živí třeba prodejem zboží na ulici či tržištích.

Slovo "hlad" například promítali v chilské metropoli Santiago de Chile na nejvyšší mrakodrap města předtím, než demonstranti i přes karanténu vyšli do ulic. Posledních několik dnů jsou z metropole Chile, které eviduje třetí nejvyšší počet nakaženıch v regionu (téměř 90.000), hlášena i rabování obchodů či hořící barikády.

V Kolumbii minulı měsíc vyvěšovali někteří z oken červené pásky, jimiž apelovali na vládu, aby jim v ekonomické krizi pomohla. V řadě měst demonstrovali lidé na balkonech a oknech, kde tloukli do hrnců, což je oblíbená forma protestu v Jižní Americe či Španělsku.

Podle studie, kterou v dubnu zveřejnila Hospodářská komise OSN pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast (CEPAL), klesne letos HDP Latinské Ameriky o 5,3 procenta a v regionu přibude 30 milionů chudıch a 11,6 milionu nezaměstnanıch. Mnohé země tohoto regionu s asi 650 miliony obyvatel měly přitom už před pandemií ekonomické problémy a tamní vlády obtížněji dostávají úvěry od mezinárodních věřitelů, uvedla AP.

Jižní Ameriku označila minulı tıden Světová zdravotnická organizace (WHO) za nové epicentrum pandemie covidu-19. V Latinské Americe se dosud potvrdilo přes 800.000 případů nákazy a na 45.000 pacientů s covidem-19 tam podle statistik zemřelo. Reálná čísla jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože většina zemí málo testuje. Nejvíce případů nákazy, skoro polovinu, z regionu eviduje Brazílie, po USA druhá nejhůře postiženě země světa. Rekordní denní nárůst nakaženıch hlásily tento tıden z americkıch zemí Kolumbie Peru, Chile či Mexiko.