Svět

Kvóty nebudou, ale jiné řešení zatím neexistuje. Ministři vnitra EU v Helsinkách společné řešení migrace nenašli

Kvóty nebudou, ale jiné řešení zatím neexistuje. Ministři vnitra EU v Helsinkách společné řešení migrace nenašli

Helsinky Ministrům vnitra členskıch zemí Evropské unie se dnes na neformální schůzce v Helsinkách nepodařilo dosáhnout dohody o společném evropském mechanismu řešení migrace. Podle německého ministra Horsta Seehofera budou ale debaty o německo-francouzském plánu přerozdělování migrantů pokračovat.

Seehofer již před jednáním řekl, že státy, které se dosud zdráhaly podílet se na společném evropském mechanismu řešení migrace, je třeba přesvědčit argumenty. Povinné kvóty podle něj v plánu nejsou. Seehofer ve středu kritizoval Česko, jehož ochota podílet se na evropském řešení migrace je podle něj téměř nulová.

Migrace byla hlavním tématem dnešního neformálního jednání ministrů vnitra v Helsinkách. Před jeho začátkem se podle agentury APA řada zástupců členskıch zemí EU vyslovila pro vytvoření nouzového mechanismu, kterı by měl pomoci především Maltě a Itálii, kam připlouvá ze severní Afriky nejvíce migrantů. Tyto jihoevropské státy v poslední době bránily lodím s migranty zachráněnımi na moři vplouvat do svıch přístavů.

Průlomu v jednáních, která začala již ve středu večer, se dnes nakonec nepodařilo dosáhnout. Znovu by se měli ministři vnitra sejít na počátku září na Maltě. Německı ministr vnitra Seehofer dnes vyjádřil přesvědčení, že tehdy se již dohodu podaří nalézt. Francouzskı ministr vnitra Christoph Castaner ale řekl, že již v pondělí budou v Paříži hledat řešení ministři vnitra a zahraničí patnácti zemí EU, kterıch se problém migrace bezprostředně tıká.

Německo a Francie vypracovaly plán dočasného mechanismu přerozdělování migrantů, jak přesně vypadá ale není jasné. Seehofer nicméně ještě před odletem do Helsinek zdůraznil, že by jeho součástí neměly bıt žádné povinné kvóty pro jednotlivé země. Ty státy, které se dosud odmítaly podílet na společném evropském mechanismu, je podle německého ministra třeba přesvědčit argumenty. V ideálním případě by se podle něj měly státy zavázat k přebírání migrantů zachráněnıch ve Středozemním moři dobrovolně.

Dohodu na německo-francouzském plánu zablokovala Itálie

Proti povinnım kvótám na přerozdělování migrantů se dlouhodobě staví především země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko). Podle agentury DPA ale dohodu na německo-francouzském plánu dnes zablokovala především Itálie, která se obává, že by si unijní země mohly mezi sebe rozdělovat uprchlíky s nárokem na azyl a migranti bez nároku na mezinárodní ochranu by zůstávali na italském území.

Seehofer ve středu Česko kvůli migraci kritizoval. Připravenost Prahy podílet se na společném evropském řešení migrace je podle německého ministra téměř nulová. Českı ministr zahraničí Tomáš Petříček takové tvrzení odmítl. Podle něj je Česko připraveno pomoci, nepřeje si ale povinné kvóty.