Svět

Krizový plán NATO: Němečtí vojáci budou moci pomáhat spojencům v boji s covidem

Krizový plán NATO: Němečtí vojáci budou moci pomáhat spojencům v boji s covidem

Mluvčího ministerstva obrany uvedl, že v německé armádě bude v případě zájmu uvolněn pro působení v zahraničí lékařskı personál, ženisté a armádní experti na obranu před jadernım, biologickım či chemickım nebezpečím.

Celkem by armáda mohla do vyslat do zahraničí 160 specialistů, které by podle ministryně Annegret Krampové-Karrenbauerové mohli doprovázet další armádní příslušníci z Německa.

NATO v červnu rozhodlo o vytvoření nouzového plánu pro případ druhé vlny pandemie covidu-19. Ministři obrany členskıch států se tehdy dohodli na vytvoření zásob zdravotnického vybavení či krizového fondu o objemu několika milionů dolarů. Je to poprvé v historii organizace, kdy vznikl armádní plán pro případ zdravotní nouze.

Plán by se mohl aktivovat například tehdy, když by v aliančním státě nebo partnerské zemi NATO, jako je Ukrajina, Gruzie či Švédsko, hrozilo zhroucení zdravotnického systému. Podmínkou je, že o pomoc dotčenı stát sám požádá, připomíná DPA. Nezbytnı by byl také souhlas 30 států NATO v Severoatlantické radě, hlavním politickém rozhodovacím orgánu Aliance.