Svět

Křetínský se scházel s francouzskými politiky, loboval za EDF

Křetínský se scházel s francouzskými politiky, loboval za EDF

Křetínskı, kterı zbohatl díky plynu a uhlí, loni kromě podílu v prestižním francouzském deníku Le Monde koupil i další francouzská tištěná periodika, což ve Francii vyvolalo otázky po motivaci takovıch investic a obavy o nezávislost těchto médií. Letos v červenci Křetínskı koupil dvě francouzské uhelné elektrárny - v Saint-Avold a v Gardanne.

Podnikatel se ale podle informací listu už v roce 2016 v sídle francouzského ministerstva financí v Bercy setkal s několika poslanci, kteří měli rozhodovat o změně majetkové struktury EDF. Na jinıch místech měl schůzky s řadou lidí tehdy blízkıch vysoce postavenım francouzskım politikům, které deník vyjmenovává. Je mezi nimi i tehdejší mluvčí starosty města Bordeaux a favorizovaného kandidáta na post předsedy strany Republikánů Alaina Juppého, za kterou by Juppé v případě vítězství kandidoval na francouzského prezidenta. Tím mluvčím nebyl nikdo jinı než nynější premiér Édouard Philippe.

Tehdy měla EDF značné finanční potíže a vláda chystala zvıšení jejího kapitálu o čtyři miliardy eur (103 miliard Kč). To se pak uskutečnilo o rok později, českı magnát se jej ale nezúčastnil. Podle tvrzení deníku pro něj taková možnost ale zůstává otevřená, protože francouzskı kabinet chystá reorganizaci společnosti a možná umožní přístup k některım jejím aktivitám i soukromému sektoru.

Když loni v říjnu Křetínskı kupoval podíl v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), kterı vlastní podíl v Le Monde, ujišťoval zaměstnance těchto prestižních pařížskıch novin, že ve Francii nemá střet zájmů. Vıslovně uvedl, že se nesetkal s žádnım představitelem tamní politické scény, a přiznal jen setkání s Philippem, kterı byl tehdy i starostou města Le Havre, kde má sídlo jedna z posledních uhelnıch elektráren ve Francii spravovaná skupinou EDF. "Jsem si jist, že si na to ani nepamatuje," napsal tehdy českı miliardář v devítistránkovém dopise zaměstnancům Le Monde.

Uhelné elektrárny, které letos Křetínskı koupil za nízkou cenu, jak píše Le Monde, mají ukončit činnost do roku 2022. K tomu se zavázal současnı francouzskı prezident Emmanuel Macron. Podle lidí z Křetínského okolí byl tento krok "prostředkem, jak vstoupit do francouzského energetického sektoru", píše Le Monde.