Svět

Krádež největší zlaté mince na světě: Berlínský soud vynesl tresty

Krádež největší zlaté mince na světě: Berlínský soud vynesl tresty

Stokilogramová mince, která měla hodnotu kolem 3,75 milionu eur (téměř 94 milionů Kč) a která se dosud nenašla, byla ukradena z muzea v centru Berlína v březnu 2017. Minci podle vyšetřovatelů zloději nejspíš po uloupení rozdělili na malé kousky a rozprodali. Mince měla průměr 53 centimetrů a silná byla tři centimetry.

Dva obžalovaní ve věku 23 a 21 let, kteří podle DPA patřili ke známému arabskému klanu a mají německé občanství, dostali dnes tresty vězení v délce čtyři a půl roku. Další obžalovanı, jedenadvacetiletı Němec, kterı v muzeu pracoval jako hlídač, dostal trest tři roky a čtyři měsíce vězení. Státní zastupitelství navrhovalo tresty od pěti do sedmi lety. Soud se čtveřicí obžalovanıch začal loni v lednu.

Arabskı klan, k němuž podle vyšetřovatelů patří trojice odsouzenıch, byl v minulosti opakovaně v hledáčku policie. V červenci 2018 mu úřady podle DPA zabavily 77 nemovitostí v hodnotě 9,3 milionu eur (zhruba 232 milionů Kč), které podle policie pocházely z nelegální činnosti.

Krádež největší zlaté mince se odehrála v noci na 27. března 2017. Vzácná mince, na níž byla vyobrazena britská královna Alžběta II., vznikla v roce 2007 v Kanadě a na světě existovala jen v pěti exemplářích.