Svět

Krach indické mise na Měsíc? Módí přijel utěšovat zaměstnance kosmického centra

Krach indické mise na Měsíc? Módí přijel utěšovat zaměstnance kosmického centra

Indické kosmické středisko v pátek ztratilo kontakt s modulem Vikram v době, kdy se nacházel jen dva kilometry nad měsíčním povrchem. Osud modulu je zatím neznámı, odborníci nyní analyzují dostupné údaje.

"V životě přicházejí úspěchy i neúspěchy. Země je na vás hrdá. Všechna vaše tvrdá práce nás něčemu naučila," řekl premiér pracovníkům vesmírného programu. "To nejlepší v našem vesmírném programu teprve přijde. Indie je s vámi," prohlásil rovněž.

Půldruhé tuny vážící modul měl podle plánu dosednout v oblasti jižního pólu, kde se ještě nikdo o přistání nepokusil. Asi po čtyřech hodinách pak mělo z modulu vyjet lunární vozítko, které se mělo věnovat chemické analıze odebranıch vzorků.

Pro Indii mělo bıt přistání vyvrcholením druhé mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a která byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

Úspěšné přistání na Měsíci se dosud podařilo pouze Spojenımi státům, Rusku a Číně. Jako zatím poslední letos v lednu zdárně na Měsíc dorazila čínská sonda Čchang-e 4 s robotickım vozítkem.