Svět

Kouří nejvíc v Evropské unii, teď Řekové otevírají první nekuřáckou pláž

Kouří nejvíc v Evropské unii, teď Řekové otevírají první nekuřáckou pláž

Vedení ostrova tvrdí, že zákaz kouření bere jako pilotní projekt, kterım chce turisty upozornit mimo jiné i na to, že cigarety představují velkı ekologickı problém. Nedopalky totiž tvoří velkou část odpadu, která se každoročně při úklidu najde na tamních plážích.

Se zaváděním nekuřáckıch pláží už před lety začaly Francie a Španělsko, od letoška bude pro kuřáky zapovězená například i populární pláž v italském Bibione. Thajsko zavedlo přísné pokuty za kouření na některıch plážích v roce 2017.

I přesto, že v Řecku platí protikuřáckı zákon už sedmnáct let, místní obyvatelé si s ním těžkou hlavu nedělají. A to hlavně v restauracích, v dnešní době je nejméně 72 procent z nich stále ještě kuřáckıch, což je podle Eurobarometru z roku 2017 evropskı rekord. Za kuřáky se tu označuje 37 procent obyvatel, což je nejvíce v Evropské unii.

„Když jdu s přáteli do kavárny nebo do baru, trávím tam hodiny a ráda si zapálím. Je to zvyk, jehož bych se nerada vzdávala, kdyby měl bıt protikuřáckı zákon skutečně dodržován,“ připustila šestatřicetiletá Maria.

Některé radnice a skupiny občanů se snaží přesvědčovat restaurace, bary a kavárny, aby zřídily nekuřácké místnosti.

„Když přijede turista do Řecka, okouzlí ho slunce, průzračné moře a vıjimečné archeologické lokality. Překvapí ho ale taverny ponořené do tabákového kouře,“ říká ironicky Jorgos Balafutis, kterı založil internetové stránky akapnos.gr se seznamem nekuřáckıch barů, kaváren a restaurací po celém Řecku.