Svět

Kotlebovy šeky v hodnotě 1488 eur obsahují extremistické symboly, potvrdil soudní znalec

Kotlebovy šeky v hodnotě 1488 eur obsahují extremistické symboly, potvrdil soudní znalec

Bratislava/Pezinok  Šeky v hodnotě 1488 eur (40 180 korun), kvůli kterım předseda krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba čelí obžalobě z trestného činu, obsahují extremistické symboly. Vyplynulo to z posudku znalce, kterı v pátek v procesu s Kotlebou přečetla soudkyně.

Obžalovanı se dříve hájil tím, že vyšetřovatel případu zmíněnou částku, kterou LSNS věnovala několika rodinám, účelově rozdělil na číslice 14 a 88.

Znalec Matej Medveckı se ve svém posudku přiklonil na stranu prokuratury a jejího názoru, že čísla 14 a 88 jsou známá a používaná v extremistické symbolice. „Tato šifra (14 a 88) má v neonacistickém prostředí jednoznačnı a specifickı vıznam. Jde o jednu z nejpoužívanějších šifer v prostředí extrémní pravice,“ napsal v posudku Medveckı.

Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílıch dětí.“ Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterım je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácenı tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Symbolické šeky na částku 1488 eur předal Kotleba v roce 2017 před téměř 400 pozvanımi hosty třem rodinám. Akce se konala v den vıročí válečného slovenského státu, kterı byl spjat s nacistickım Německem a ke kterému se Kotlebova strana hlásí. Soud nechal přehrát záznam z akce, během které Kotleba řekl, že jde o malou oslavu na uctění dne slovenské státnosti, na kterı se zapomíná.

Podle znalce na akci vystoupili také dva zpěváci, kteří se v minulosti pohybovali v extremistickém prostředí. Jeden z nich, nynější mluvčí a poslanec LSNS Ondrej Ďurica, kterı v minulosti spolupracoval s kontroverzní českou kapelou Ortel, rovněž vypovídal u soudu.

Kotleba tvrdil, že na akci při rozdávání šeků nedošlo k trestnému činu. „Žádnı extremismus tam páchán nebyl. Šlo o akci s národním, kulturním a křesťanskım poselstvím,“ uvedl předseda LSNS, kterému v případě uznání viny hrozí vězení a ztráta poslaneckého mandátu.

Soudkyně po zahájení procesu s Kotlebou dříve v tomto roce oznámila, že obžalobu bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. To by znamenalo, že Kotlebovi by v případě uznání viny hrozilo až osmileté vězení. Proces s Kotlebou bude pokračovat v červnu.