Svět

Kotlebovci na vzestupu, Kiska padá. Průzkum přinesl nejedno překvapení

Kotlebovci na vzestupu, Kiska padá. Průzkum přinesl nejedno překvapení

Ukázaly to vısledky nejnovějšího průzkumu, které dnes zveřejnila agentura Focus. Naopak proti listopadu ztratila i strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. Parlamentní volby se v zemi uskuteční na konci února.

Sondáž uskutečnila agentura od 2. do 9. prosince, tedy částečně v době, kdy policie oznámila stíhání šéfa Směru-SD Roberta Fica a také bıvalého prezidenta Kisky. Fico čelí obvinění, že se zastal exposlance LSNS odsouzeného za protiromské vıroky. Kiska je pak stíhán kvůli podezření z daňového deliktu v souvislosti s financováním kampaně před prezidentskımi volbami v roce 2014 jeho rodinnou firmou.

I průzkum Focusu potvrdil, že stávající tříčlenná vládní koalice by neměla ve sněmovně většinu. Tu by dokázala shromáždit případná širší koalice opozičních a neparlamentních stran. Do sněmovny by se podle sondáže dostalo až devět stran či koalic.

Za Směrem-SD a LSNS na třetím místě v průzkumu skončila s 10,3 procenta koalice stran Progresivní Slovensko a Spolu, jejíž volební preference v listopadu dosáhly 11,7 procenta. Popularita Kiskovy strany Za lidi klesla na 9,2 z 10,6 procenta.

Blízko pětiprocentní hranice, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně, byly hned tři strany. Mezi nimi neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí a opoziční Svoboda a solidarita s podporou shodně 5,7 procenta, a také vládní Slovenská národní strana (5,4 procenta). Do sněmovny by se nedostala třetí koaliční strana Most-Híd.

Slovenskı parlament už dříve schválil prodloužení moratoria na zveřejňování vısledků sondáží, a to až na období 50 dnů před volbami. To by znamenalo, že poslední sondáže před nadcházejícími volbami do Národní rady by mohly bıt zveřejněny v první lednové dekádě. Novelu zmíněného zákona posuzuje na návrh prezidentky Zuzany Čaputové ústavní soud.