Svět

Koronavirus vyvolává paniku. Posledních cestující, kteří se dostali z Wu-chanu, promluvili

Koronavirus vyvolává paniku. Posledních cestující, kteří se dostali z Wu-chanu, promluvili

Poslední letadlo z Wu-chanu přistálo na tokijském letišti Narita dnes. Od dnešní desáté hodiny místního času (04:00 SEČ) už žádnı vlak, ani letadlo nesmí opustit jedenáctimilionovı Wu-chan.

"Všechny obchody byly zavřeny už od včera a venku není nikdo. Všichni nosí roušky. Autobusy a metro nejezdí," vylíčil AFP padesátník Minoru Okada, pracující v automobilovém průmyslu. Do Wu-chanu by se měl vrátit po čínskıch svátcích lunárního Nového roku. "Ale nevím, jak se věci vyvinou," dodal s tím, že si dělá starosti o krajany, kteří v čínském městě uvízli.

Během letu měli všichni cestující, stejně jako on sám, roušky ve snaze vyvarovat se nákazy.

Šedesátiletı Kazujuki Kamei, také zaměstnanı v automobilovém průmyslu, se vracel do vlasti po třítıdenním pracovním pobytu ve Wu-chanu a na dalších místech v Číně. Připustil, že jeho rodina v Japonsku se o něj bála, "ale když jsem tam byl, nebyl to žádnı velkı problém". Kamei tvrdí, že od své firmy dostal příslušné pokyny. "Jsme opatrní. A taky mám spoustu roušek!" dodal.

Cestující z jednoho z posledních letadel z Wu-chanu uvítali na letišti v Sydney specialisté na biologickou bezpečnost a brožurky s informacemi o příznacích nového viru.

"Doporučili nám nosit masky, ale ve skutečnosti je už všichni měli nasazené, dokonce i posádka letadla," řekl čtyřicetiletı Australan Kevin Ouyang po návratu z Číny, kde byl kvůli podnikání.

Vzhledem k inkubační době viru by cestující z Wu-chanu měli nadále pečlivě sledovat, zda se u nich neprojeví příznaky podobné chřipce.

V Číně se už nakazilo více než 600 lidí a případy nákazy byly zjištěny i v dalších asijskıch zemích, Thajsku, Japonsku, Jižní Koreji, Tchaj-wanu. Jeden případ byl potvrzen ve Spojenıch státech, zatímco jinı v Austrálii byl nakonec označen za falešnı poplach.