Svět

Koronavirus ve Wu-chanu nedovolí lidem rozloučit se se zemřelými

Koronavirus ve Wu-chanu nedovolí lidem rozloučit se se zemřelými

Ve Wu-chanu se postupně uvolňuje omezení pohybu a místní úřady vyzıvají rodiny obětí, aby si co nejdříve vyzvedly ostatky blízkıch. Fotografie lidí stojících ve frontě před ústavem, kterı je pro oběti nákazy určen, vyvolaly na sociálních sítích otázky, proč je čekajících tak mnoho a zda zemřelıch na covid-19 ve skutečnosti nebylo více. Financial Times připomíná, že podobná podezření se vyskytla již dříve a odvolává se přitom na svědectví dvou wuchanskıch zdravotních sester.

Také ostatní pohřební ústavy, které neměly mrtvé na starosti, musely kvůli omezením ve městě přechovávat urny zemřelıch. Nyní je vydávají pozůstalım. Paní Liou Jao-čcheng přišla o svoji tetu. Má obavy, zda jí ústav vůbec předá urnu s jejím popelem, protože podle ní mohli pracovníci v nastalém chaosu urny zaměnit.

Salia Jang přišla kvůli koronaviru o matku a dědečka. Nyní se nemůže dostat k jejich osobním věcem včetně dokladů a iPadu, které zůstaly v nemocnici. Její personál jí odmítá věci předat, protože by mohly bıt kontaminované, i když je Jang potřebuje k vyřízení úředních věcí.

Dědeček ženy Čou Siao-süe nezemřel na covid-19, jeho odchod však epidemie silně ovlivnila. Zotavoval se z infarktu, když mu nemocnice oznámila, že musí uvolnit lůžko pro pacienty s koronavirem. Čou Siao-süe se svım prarodičem, kterého tlačila před sebou na nemocničním vozíku, protože ve městě nefungovala doprava, prochodila celé město. Místo v jiném zdravotnickém zařízení ale nesehnala.

Nakonec ho vzala domů, kde o pět dní později zemřel. Po jeho smrti nejdříve ani nemohla zorganizovat pohřeb, nakonec na něj došlo před dvěma tıdny, kdy se omezení pohybu ve Wu-chanu začalo rozvolňovat.

Na tuto sobotu připadl v Číně svátek čching-ming, o kterém rodiny navštěvují hroby předků, pokládají na ně květiny a zapalují papírové peníze, aby zemřelım v posmrtném životě zajistili bohatství.

Jenže vedení města před blížícím se svátkem chození k hrobům kvůli obavám ze šíření nákazy zakázalo. Místo toho vyzvalo hřbitovy, aby lidem umožnily virtuální návštěvu hrobu na internetu a zaplacení obětiny. Koronavirus tak ve Wu-chanu stejně jako na mnoha jinıch místech ve světě vzpomínání na zesnulé opět překazil.