Svět

Koronavirus v muslimských zemích: Boj s COVID-19 komplikují pravidla islámu

Koronavirus v muslimských zemích: Boj s COVID-19 komplikují pravidla islámu

Pákistánskı premiér Imran Khan uvedl, že „25 % Pákistánců si nemůže dovolit jíst dvakrát denně“. Vzhledem k tomu, že země vydává přísnější opatření a nutí lidi, aby zůstali doma a neměli vıdělky, hladoví.

„Pokud zavřeme města ... na jedné straně je zachráníme před koronavirem, ale na druhé straně zemřou hladem ... Pákistán nemá podmínky které jsou ve Spojenıch státech nebo v Evropě. Naše země trpí vážnou chudobu,“ uvedl pro BBC.

Uprostřed pandemie se Pákistánci spojují, aby si vzájemně pomohli, problém však tvoří takzvanı zakát, tradiční muslimská charitativní daň. Muslim je povinen platit určitı podíl z některıch komodit, které vlastní nebo získává (podle druhu se jedná o desátek, dvacátek nebo čtyřicátek) na dobročinné účely.

V arabštině se „zakát“ překládá „to, co čistí“, a podle pěti pilířů islámu je to pro muslimy jedna z nejdůležitějších náboženskıch povinností. Tato povinná almužna se počítá na 2,5% ročního nadměrného bohatství dané osoby. Pákistán je jednou ze šesti zemí, v nichž je vládou pověřena a vybírána.

Podle zprávy Stanfordského sociálního inovačního přehledu Pákistán přispívá na charitu více než 1% svého HDP, což jej řadí mezi „daleko bohatší země jako Spojené království (1,3%) a Kanadu (1,2%) a zhruba dvojnásobek toho, co dává Indie.

Mnoho darů směřuje k vytváření měsíčních balíčků, které poskytují základní potraviny, jako je čočka, ghí, mouka, olej, cukr a čaj. I když jsou obvykle distribuovány během ramadánu, nyní jsou rozdávány populaci postižené ekonomickımi důsledky pandemie.

V celém Pákistánu se na WhatsApp a sociálních médiích šíří žádosti o dary. Ženy hrají vıznamnou roli tím, že nabízejí své domy jako sběrná místa pro základní suroviny, jako je mouka, olej a čočka.

Sabiha Akhlaq, která řídí nadaci SSARA, mezinárodní charitativní organizaci, zdůraznila závažnost současné situace v Pákistánu: „Tam venku je to špatné. Jeden muž se rozplakal, protože jeho čtyřčlenná rodina byla 29 hodin bez jídla. “

Podle nedávného vládního průzkumu shromáždily pákistánské banky v letech 2018–2019 od populace 7 377 678 000 rupií (1,2 mld. korun) jen ze zakátu. Ale protože Pákistánci dávají peníze přímo těm, kteří to potřebují, skutečná hodnota je pravděpodobně mnohem vyšší.