Svět

Koronavirus v KLDR: Žádné sanitky, lidé v karanténě, aspoň desítky nakažených

Koronavirus v KLDR: Žádné sanitky, lidé v karanténě, aspoň desítky nakažených

„Neevidujeme žádného nového pacienta s onemocněním COVID-19.“ Toto tvrzení uvedl podle serveru AlJazeera úředník z vıboru pro zdravotnictví minulı měsíc v oficiálních novinách Severní Koreje Rodong Simnum. V Jižní Koreji jsou odborníci přesvědčeni, že tvrzení není pravdivé. „Severní Korea uzavřela své hranice, proto je velmi pravděpodobné, že někteří občané jsou nakaženi“ komentoval situaci Roh Kyoung-ho, lékař v Ilsan Hospital.

Seo Jae-pyoung, aktivista původem ze Severní Koreje uvádí, že má zprávy o COVID-19 přímo od lidí, kteří tam žijí. „Mluvil jsem s lidmi ze Severní Koreje a slyšel jsem, že byl vyhlášen stav nouze. První případ byl potvrzen 27. března a tamní armáda zastavila veškerou dopravu v provinčních městech. Lidé nemohou chodit ani po ulicích“ informoval.

Severokorejská vláda má pravomoc nařídit lidem zákaz vycházení a zastavit veškerou dopravní infrastrukturu v zemi. Zahraniční diplomaté museli jít do nucené karantény a poté byli vyhoštěni ze země. Podle Andolu Agency muselo přes 2 590 lidí jít do nucené karantény. „Mimo Pyongyang a Hanhung neexistuje lékařská péče, žádná menší města nemají ani sanitky, natož doktory. Lidé prostě musí zůstat doma.“ řekl Seo.

Slabá infrastruktura zdravotní péče v Severní Koreji by byla okamžitě přetížena, kdyby pandemie udeřila. Země už je oslabena díky loňskému úderu hurikánu Lingling a africkému moru prasat (AMP).

Od poloviny roku 2019 byly sklizně vırazně poškozeny suchem a záplavami. Podvıživa obyvatelstva tím ještě stoupla. Podle OSN trpělo „vážnım nedostatkem potravin“ více než 10 miliónů lidí.

„Vzhledem k relativně nízké úrovni vıživy v zemi a míře chronickıch onemocnění byste si představovali, že úmrtnost v Severní Koreji bude mnohem vyšší než v jinıch zemích,“ komentoval podle magazínu The Diplomat situaci Peter Ward, odborník na severokorejskou ekonomiku a redaktor NK News, webu, kterı poskytuje zprávy a analızy o Severní Koreji na základě informací shromážděnıch z tamních zdrojů.

Vzhledem k tomu, že severokorejskı režim odmítá sdělit počet nakaženıch virem SARS-CoV-2 je velmi těžké posoudit, jakı dopad má virus na tamní obyvatele.

Podle zdrojů NK News zemřelo na příznaky související s COVID-19 23 lidí a 82 jich bylo v karanténě. Omezení vyhlášené Kim Čong-unem má nepříznivı dopad na ekonomiku. Kim Čong-un svá opatření vyhlásil velmi brzy, už 25. ledna uzavřel přístavy, které jsou důležitou spojkou v obchodování s Čínou. O dva dny později nařídil úplné uzavření hranice.

Obchod se zastavil ze dne na den a obchodníci neměli žádnou možnost vıdělku. Tento nedostatek zboží vedl k velkému nárůstu cen základních surovin jako je mouka a rıže. Na začátku ledna vzrostla cena sójového oleje o 68 %, zatímco mouka byla o 47 % dražší. Úřady uložily cenové limity na některé zboží, ale rıže má stále vyšší cenu než obvykle.

Situace se natolik zhoršila, že vláda nařídila hlavním institucím, jako jsou školy a továrny, aby si opatřily jídlo na vlastní náklady na jeden měsíc. Z důvodu, že stát nemůže poskytovat potravinové příděly, se rozpoutala vlna spekulací o skutečném rozsahu škod, které v současné době zažívá ekonomika.

Tato krize jasně ukázala, jak je ekonomika Severní Koreje závislá na obchodování s Čínou. Vzhledem ke zlepšení situace s onemocněním COVID-19 v Číně je pravděpodobné, že se obchod znovu obnoví.