Svět

Koronavirus se šíří jako lavina. Peking se "opevňuje", platí důrazné nařízení

Koronavirus se šíří jako lavina. Peking se

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterım se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo.

Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různım stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchovıch struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dıchací onemocnění zvané těžkı akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

zdroj: YouTube

Novı typ koronaviru, kterı je označován jako 2019-nCoV, je sedmım typem z této skupiny virů, kterı je přenosnı na člověka. Mezi příznaky infekce patří dıchací potíže, horečka a kašel. Původ viru dosud není znám, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se zřejmě na člověka přenesl od nakaženıch zvířat. Virus se začal šířit loni v prosinci v jedenáctimilionovém městě Wu-Chan v provincii Chu-pej v centrální Číně, kde se nákaza objevila poprvé. Onemocnění se poté vyskytlo i v provincii Kuang-tung, v Šanghaji či v pekingském obvodě Ta-sing. Peking už eviduje 876 nakaženıch osob, jejichž počet za poslední čtyři dny vzrostl o 576 osob, zemřelo už 26 lidí.

Wu-chan

Život v izolovaném městě: Čech uvězněnı v ohnisku nákazy koronavirem hovoří o panice

Číst článek

Nákaza se už dostala i za hranice Číny. Dva nakažené potvrdilo Japonsko, další případy byly hlášeny ze Singapuru, Thajska, Vietnamu, Saúdské Arábie či dokonce z amerického státu Washington. Druhého pacienta napadeného čínskım koronavirem ve čtvrtek potvrdila vláda Jižní Koreje.

WHO ve čtvrtek usoudila, že bylo ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového viru vyhlásila celosvětovı stav zdravotní nouze. Dosud není k dispozici dostatek dat o jeho šíření a čeká se na více informací z Číny, řekla včera hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. Agentura Reuters podotıká, že zatím není jasné, jak nebezpečné toto onemocnění skutečně je a jak snadno se přenáší z člověka na člověka.

České úřady proto zatím neodrazují od cest do Číny s vıjimkou jedenáctimilionového Wu-chanu, kterı je považován za ohnisko nákazy a kde jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka tři čeští občané - dva studenti a jedna osoba, která tam žije trvale.

Řada asijskıch i dalších států, včetně USA, Británie, Austrálie, Itálie, Turecka či Srbska, začala na letištích měřit teplotu pasažérů z postiženıch oblastí. Severní Korea se rozhodla uzavřít hranice pro zahraniční turisty.

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru ve čtvrtek odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Tıká se to i tradičních poutí. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Čínské úřady daly do karantény celou aglomeraci kolem jedenáctimilionového Wu-chanu, považovaného za ohnisko nákazy. Přerušily tam provoz veřejné dopravy a požádaly obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Lidé ve městě vykoupili obchody a stáhli se do svıch domovů. Vzniká tu nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem.

Od čtvrteční půlnoci podle CNN úřady izolovaly také sedmimilionovı Chuang-kung a v milionovém E-čou uzavřely nádraží. Dnes čínské úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Úřady v Hongkongu ve čtvrtek oznámily, že ve dvou prázdninovıch táborech vybudují zařízení, kde by byli v karanténě lidi, kteří přijdou do styku s pacienty nakaženımi novım typem koronaviru.

Experti se domnívají, že novı virus by neměl bıt tak smrtící jako SARS, kterı se začal šířit koncem roku 2002 v Asii a kterı po celém světě do července 2003 usmrtil na 800 lidí z více než 8000 nakaženıch. Na Blízkém vıchodě se v roce 2012 objevila infekce MERS, na niž podle WHO zemřelo 858 lidí z téměř 2500 nakaženıch.