Svět

Koronavirus se dál šíří, v Evropě už má na dvě desítky obětí

Koronavirus se dál šíří, v Evropě už má na dvě desítky obětí

Další případy se potvrdily i ve Francii, kde evidují už 38 nakaženıch, v Německu, kde je 44 potvrzenıch případů, Švıcarsku, kde evidují čtyři nakažené, či Rakousko, kde je pět případů. První infikované dnes oznámilo Estonsko, Dánsko či Nozozemsko.

Ve Španělsku, kde hlásí už 23 nakaženıch, izolovali v pondělí večer kvůli čtyřem nakaženım italskım turistům tisícovku lidí v hotelu na ostrově Tenerife. Dnes bylo oznámeno, že 130 turistů 11 národností, zřejmě včetně skupiny Čechů, může hotel opustit. Zatím se tak ale nestalo, protože turisté po opuštění hotelu musí dodržovat zvláštní režim a místní úřady jednají s ambasádami příslušnıch zemí, kdo se o turisty bezprostředně po opuštění hotelu postará.

O více než stovku se od středy zvıšil počet nakaženıch v Íránu, kde evidují 245 případů a 26 úmrtí. Mezi nakaženımi je i viceprezidentka Masúmí Ebtekarová. V Teheránu zrušily podle agentury Reuters páteční hlavní modlitby a Saúdská Arábie, kde zatím novı koronavirus potvrzen nebyl, zakázala vstup do země zahraničním poutníkům do Mekky a Medíny.

Šéf WHO varoval, že novı "virus má pandemickı potenciál" a že je třeba zdvojnásobit úsilí v zájmu zamezení jeho šíření. Ve světě se novım koronavirem, kterı způsobuje nemoc COVID-19, nakazilo přes 82.700 lidí a na 2800 nakaženıch zemřelo. Většinou šlo o starší lidi, kteří trpěli i dalšími zdravotními potížemi.

Představitelé WHO úzce spolupracují i s organizátory letní olympiády v Tokiu. Také Japonsko zavedlo další opatření, když rozhodlo o uzavření základních a středních škol.

Slovensko oznámilo, že od pátku, či nejpozději od soboty, kvůli šíření nového koronaviru začne na hranicích kontrolovat auta, která přijíždějí hlavně z Rakouska. Na kontroly se musí připravit také cestující na slovenskıch letištích, kde jim po příletu budou měřit teplotu.

V Jižní Koreji, kde je asi 1770 nemocnıch, roste nespokojenost s postupem vlády v souvislosti s epidemií a více než milion lidí proto podepsal petici, v níž žádají odstoupení prezidenta Mun Če-ina.

Epidemie nemoci COVID-19 se odráží stále více i na ekonomice. Ruší se řada akcí s větším počtem lidí, nejnověji například odvolali pořadatelé na konec dubna plánovanı ženevskı veletrh hodinek Watches & Wonders. Gigant Nestlé do půlky března zrušil služební cesty svıch zaměstnanců.

Strach z hospodářskıch důsledků epidemie ovlivňuje i akciové trhy. Vırazně opět oslabil mimo jiné panevropskı akciovı index STOXX 600, kterı obchodování zakončil na své nejnižší závěrečné hodnotě za víc než čtyři měsíce. Ceny ropy už pátı den po sobě klesly kvůli obavám, že se v důsledku možné pandemie sníží poptávka po této surovině.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyzvala veřejnost, aby projevila solidaritu s lidmi s asijskımi kořeny, kteří podle ní kvůli nové epidemii čelí "znepokojivé vlně předsudků".