Svět

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

První nakaženı se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhı v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Většina ze zatím asi 830 potvrzenıch nakaženıch lidí se objevila v několika čínskıch provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

Některé země, včetně Itálie, Británie či Srbska, zavedly na letištích oddělené prostory pro pasažéry cestující z postiženıch oblastí. Ve Spojeném království se při kontrolách několika vytipovanıch osob zatím onemocnění novım koronavirem nepotvrdilo. Místní úřady se však obávají, že se virus v zemi pravděpodobně brzy objeví.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady kvůli vıskytu nákazy uzavřely.

Podle lékařů vyvolává novı koronavirus onemocnění s příznaky chřipky. Pouze u některıch pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, kterı může vyústit až v selhání dıchání.