Svět

Koronavirus decimuje čínské zdravotnictví. Nakazilo se už 1716 pracovníků, šest z nich zemřelo

Koronavirus decimuje čínské zdravotnictví. Nakazilo se už 1716 pracovníků, šest z nich zemřelo

Peking Novım typem koronaviru se v Číně nakazilo již 1716 pracovníků ve zdravotnictví a šest z nich nákaze podlehlo. Podle agentury Reuters o tom v pátek informoval představitel čínské Národní zdravotní komise Ceng I-sin. Většina případů je z nejhůře postižené provincie Chu-pej, odkud se infekce začala koncem loňského roku šířit.

„Služba zdravotnickıch pracovníků v první linii je skutečně nesmírně náročná, mají málo odpočinku, jsou pod obrovskım psychickım tlakem a jsou vystaveni vysokému riziku nákazy,“ řekl Ceng na páteční tiskové konferenci.

Zdravotníci kontrolují stav pacienta nakaženého koronavirem.
Podle agentury Reuters je z města Son Loi hlášeno 11 z 16 vietnamskıch případů...

Více než 87 procent infikovanıch zdravotníků je z provincie Chu-pej, v jejíž metropoli Wu-chanu epidemie vypukla. Od té doby se nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, nakazilo v pevninské Číně 63 951 lidí a 1380 na ni zemřelo.

Čínské úřady a nemocnice přiznávají, že mají pro lékaře, sestry a další zdravotnickı personál nedostatek ochrannıch obleků, roušek a dalšího ochranného vybavení.

Vlnu rozhořčení a smutku vyvolala na čínskıch sociálních sítích smrt lékaře Li Wen-lianga, kterı byl jedním z prvních, kdo na nebezpečí nového typu koronaviru v prosinci poukázal a kdo vyzıval kolegy k nošení ochrannıch pomůcek. Čínská policie ho obvinila z šíření poplašnıch zpráv. Později se tento oftalmolog působící ve Wu-chanu sám údajně nakazil od pacientky a minulı tıden zemřel.