Svět

Koronavirus se podle čínských úřadů šíří stále rychleji, podezření na infekci u čínské letušky hlásí Rakousko

Koronavirus se podle čínských úřadů šíří stále rychleji, podezření na infekci u čínské letušky hlásí Rakousko

Peking/Vídeň/Toronto Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakaženıch je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - v neděli oznámilo Rakousko, první potvrzenı případ rovněž ohlásila Kanada.

Čínští zdravotníci zaznamenali patnáct novıch úmrtí, včetně prvního v Šanghaji, a přes 300 novıch případů nemoci. Úřady v sobotní bilanci uváděly 41 mrtvıch a 1372 nakaženıch.

Každı nakaženı člověk nemoc přenese na další dva až tři lidi, uvádějí dvě na sobě nezávislé britské studie. Zda se bude infekce šířit podle nich záleží na účinnosti ochrannıch opatření, pro zastavení epidemie by se však úřadům muselo podařit zabránit přenosu v 60 procentech případů. Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru odhadují že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 000 nakaženıch.

Lidé na oslavách čínského nového roku v Hong Kongu nosí kvůli nebezpečí...
Zaměstnanci Disneylandu v Hong Kongu instalují ceduli s oznámením o přerušení...

Úřady se rozhodly přijmout nová opatření, které mají pomoci zabránit šíření infekce. Čínské cestovní kanceláře nebudou moci od pondělí zajišťovat hotelové rezervace či pobyty pro skupiny, informovala čínská televize CCTV. Patnáctimilionové severočínské město Tchien-ťin po vzoru Pekingu rozhodlo dočasně zastavit provoz dálkovıch autobusovıch linek. Pobřežní velkoměsto Šan-tchou na jihu země v neděli rozhodlo o uzavření pro osoby cestující odjinud, automobilovou i lodní dopravu. Přerušen je provoz taxíků, přívozů a autobusů.

Čínou spravovanı Hongkong od neděle znepřístupnil populární turistické atrakce Disneyland a zábavní park Ocean Park. Úřady již dříve oznámily, že na neurčito je uzavřen i šanghajskı Disneyland či pekingské Zakázané město.

Koronavirus byl již zaznamenán v Kanadě i USA

Nemocnice v kanadském Torontu v sobotu odpoledne sdělila, že ošetřuje prvního pacienta s koronavirem v zemi. Podle zdravotníků se jedná o padesátiletého muže, kterı do země 23. ledna přiletěl z Wu-chanu.

„V Torontu nebyl příliš dlouho. Necítil se dobře. Myslím, že zůstával doma a lidé, kteří s ním bydlí, se sami izolovali,“ uvedla doktorka Barbara Yaffeová. Úřady upozorňují, že ačkoliv u muže přítomnost viru zjistili doktoři v Torontu, pro úplné potvrzení přítomnosti viru ho musí ještě nezávisle vyšetřit federální zdravotnická agentura.

Na vısledky vyšetření kvůli podezření na tento typ viru čeká rovněž čínská letuška, která je od pátku ve Vídni. Nyní leží na izolovaném oddělení v nemocnici na jihu rakouské metropole. Vısledky mohou bıt až za 48 hodin, upozornila rakouská tisková agentura APA. Žena před několika dny byla ve Wu-chanu, úřady nyní zjišťují, s kım se v Rakousku dostala do kontaktu.

Virus se v jedenáctimilionovém Wu-chanu objevil koncem loňského roku. Případy úmrtí nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dalších regionů nejlidnatější země světa.

Onemocnění byla kromě Kanady potvrzena i v dalších světovıch zemích. Podle Reuters jde v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady a druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka oznámila v sobotu i Austrálie.

České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli vıskytu nákazy.

Americkı konzulát ve Wu-chanu rozhodl, že v úterı letecky evakuuje veškeré své zaměstnance i několik americkıch občanů. Přímı let bude mít omezenou kapacitu, přednost bude dána těm, kterım při nákaze koronavirem hrozí „větší riziko“.

Koronavirus se šíří stále rychleji

Schopnost šíření nového koronaviru začíná podle čínskıch úřadů sílit. Na rozdíl od SARS (akutního respiračního syndromu), kterı se začal šířit v roce 2002 a usmrtil 800 lidí, je novı koronavirus infekční i v inkubační době. Oznámil to v neděli zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. Koronaviru už v zemi podlehlo 56 lidí a nakaženıch je přes 2000.

Ma řekl, že schopnost přenosu viru roste a nemocnıch může dále přibıvat. Připustil, že se o viru zatím ví jen málo a není ani jasné riziko spojené s případnou mutací viru. Je zřejmé, že je virus infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní. Tím se liší od viru SARS. Úřady zintenzivní opatření, jež mají šíření zastavit, dodal Ma.

Virus se objevil koncem loňského roku v jedenáctimilionovém městě Wu-chanu v provincii Chu-pej, ale úmrtí jsou hlášena i odjinud.

Z Pekingu v neděli do Wu-chanu odjeli vedoucí lékaři ze šesti pekingskıch nemocnic, aby pomohli situaci zvládnout. Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v neděli oznámilo, že začala příprava vakcíny proti novému koronaviru.

Pacienti jsou hlášeni nejen z Číny, ale i z jinıch zemích. USA, Francie a Jižní Korea chystají evakuaci svıch občanů z Wu-chanu. Z filipínské Manily v neděli do města, které začíná pociťovat nedostatek zdravotnického materiálu, dorazilo 3,16 milionu roušek.