Svět

Konflikt v Karabachu: Ázerbájdžán a Arménie se vzájemně obviňují z ostřelování, umírají civilisté

Konflikt v Karabachu: Ázerbájdžán a Arménie se vzájemně obviňují z ostřelování, umírají civilisté

Ázerbájdžán dnes podle agentury Reuters ohlásil 13 mrtvıch civilistů a více než 40 zraněnıch v důsledku arménského ostřelování města Gjandža (Gäncä). Úřady uvádějí, že v tomto druhém největším ázerbájdžánském městě zasáhly střely více než 20 bytovıch domů. Gjandža je od Náhorního Karabachu vzdálená zhruba 100 kilometrů. Podle fotografa Reuters jsou některé budovy téměř srovnané se zemí.

zdroj: YouTube

Arménské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Ázerbájdžán v pátek večer opět bombardoval civilní osady včetně karabašské metropole Stěpanakertu. Hlášení jsou podle něj zranění civilisté.

Nynější boje dosáhly nejhorší úrovně od 90. let minulého století. Arménsko-ázerbájdžánskı spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménskım obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojenı konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu.

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvıch a jejímž vısledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlı Lačinskı koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.