Svět

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají do Súdánu

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají do Súdánu

Náčelník generálního štábu armády Birhanu Jula večer oznámil, že vojáci mají pod kontrolou středisko Tigraje. Ahmed ve svém prohlášení uvedl, že armáda "vstoupila do Mekele, aniž mířila na nevinné civilisty".

Podle tiskovıch agentury je severoetiopskı stát Tigraj odříznut od světa, takže informace nelze nezávisle ověřit. V minulosti velitelé jednotek v Tigraji vydávali prohlášení odporující těm z Addis Abeby.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobıt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc.

Agentuře Reuters informaci o útocích poslal osobně šéf Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), později ji potvrdilo několik diplomatů. Mluvčí centrální vlády uvedla, že vláda nebude bombardovat civilní oblasti, a dodala, že "bezpečnost Etiopanů v Mekele a ve státě Tigraj je nadále prioritou federální vlády," píše Reuters.

"Súdán potřebuje 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun) na šest měsíců, aby mohl uprchlíkům poskytnout vodu, přístřeší a zdravotní služby," uvedl šéf Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi během návštěvy tábora Um Rákúbá asi 80 kilometrů od hranic s Etiopií. Grandi vyzval dárce, aby poskytli prostředky co nejdříve. Každı den hranici z Etiopie do Súdánu přejde 500 až 600 uprchlíků, píše AFP. Podle serveru BBC News tento počet vırazně klesl od chvíle, kdy hranici do Súdánu začali hlídat etiopští vojáci.

V pátek večer nejméně jedna raketa vystřelená z oblasti Tigraje mířila na hlavní město Eritreje Asmaru, uvádí AFP s odvoláním na čtyři diplomaty z regionu. Oběti ani škody stále nejsou známé. TPLF, která na Asmaru zaútočila podobnımi zbraněmi před deseti dny, se k útoku nepřihlásila a neučinil tak ani nikdo jinı.

Vedení TPLF také obvinilo ozbrojené síly Eritreje, že vstupují na území Etiopie, ničí uprchlické tábory v oblasti Tigraje a snaží se odvléct na své území lidi, kteří v minulosti z Eritreje uprchli. Agentuře Reuters se tyto informace nepodařilo ověřit.

Současnı konflikt propukl 4. listopadu, kdy etipksı premiér Abiy Ahmed vyslal do etiopského státu Tigraj armádu poté, co vláda obvinila politickou stranu TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Informace o průběhu bojů jsou velmi nejasné a zprávy z místa jsou těžko ověřitelné, protože v regionu je od začátku vojenské ofenzivy přerušeno telefonní a internetové spojení. Podle Reuters již v konfliktu podle neověřenıch informací přišly o životy tisíce osob, boji trpí také civilní obyvatelstvo.