Svět

Konec nebezpečného šplhání. Čína vystěhovala obyvatele vesnice na útesu do údolí

Konec nebezpečného šplhání. Čína vystěhovala obyvatele vesnice na útesu do údolí

Tisková agentura Nová Čína nyní oznámila, že 84 domácností se mohlo z útesu přestěhovat do bytů v nejbližším městě.

Podle Nové Číny se tak vesničané přiblížili centru okresu Čao-ťüe, kde jejich ves leží. Dostali k dispozici byty o ploše od 25 do 100 metrů čtverečních, vybavené kuchyní, koupelnou, elektřinou a plynem. "Jsem šťastnı... Po přestěhování bude život pro rodinu pohodlnější. Cesta do školy bude pro děti snadná a dostupná bude i péče v nemocnici," řekl čínské televizi jeden z vesničanů La Luo.

Možnost přestěhovat se ale podle stanice CNN nevyužili všichni, asi 30 rodin zůstalo nahoře na útesu.

Z 200 let staré vesnice A-tchu-le-er se stala v minulıch letech turistická atrakce. Loni lidé za možnost navštívit ji utratili milion jüanů (3,6 milionu korun). Plánuje se vıstavba lanovky, která bude turisty dopravovat na útes a zpět.

Před epidemií koronaviru zveřejnila čínská vláda plán, podle nějž se mělo do konce letošního roku z chudoby vymanit veškeré obyvatelstvo země. Přesídlení lidí z vesnice na útesu bylo součástí tohoto záměru. Nová Čína píše, že se v tomtéž regionu podařilo přesídlit do měst až 18.000 obyvatel z 92 odlehlıch vesnic.

Hranice bídy je v Číně určena ročním příjmem činícím v přepočtu 13.500 korun na osobu. Občany vesnice A-tchu-le-er nelze za chudé považovat, protože na každého z nich loni připadl příjem 6000 jüanů (21.600 korun).