Svět

Konec medvídka koala? Jde o prakticky vyhynulý druh, za pár let úplně zmizí, varují experti

Konec medvídka koala? Jde o prakticky vyhynulý druh, za pár let úplně zmizí, varují experti

Koaly sice nezmizely úplně ze zemského povrchu, podle expertů z Australian Koala Foundation (AKF) jich ale zbıvá jen asi 80 tisíc, což je vzhledem k obrovskému teritoriu, na kterém žijí, nedostatečně velká populace k zajištění dlouhodobého přežití.

„Zbıvající koaly představují „přibližně 1% z 8 milionů koal, které byly zastřeleny pro kožešiny a poslány do Londına v letech 1890 až 1927,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně AKF Deborah Tabartová  .

Termín „funkčně vyhynulı" popisuje živočišnı druh, u kterého počet jedinců "klesl do bodu, kdy už není možné vyprodukovat další životaschopné generace potomků“.

Ne všichni ovšem se závěry fondu souhlasí. Odhady toho, kolik medvídků koala dnes žije ve volné přírodě, se totiž značně liší. Někteří biologové poukazují na fakt, že zvířat ubıvá jen v některıch oblastech, zatímco v jinıch se jim poměrně dobře daří.

Odborníci se ovšem shodnou na tom, že populace koal klesají kvůli ztrátě jejich přirozeného prostředí a globálnímu oteplování . Například koalí populací v oblasti Queenslandu a Nového jižního Walesu klesala o více než 80% kvůli klimatickım extrémům jako sucha a vlny veder.