Svět

Konec Kurzovy vlády? Rakouský parlament zasedne v pondělí

Konec Kurzovy vlády? Rakouský parlament zasedne v pondělí

Opoziční strany požadovaly svolání mimořádné schůze už na středu, ale Sobotka z Kurzovy lidové strany (ÖVP) se rozhodl pro pondělí 27. května s tím, že chce dát prostor kampani před volbami do Evropského parlamentu, které se v alpské republice uskuteční v neděli.

V Rakousku se o víkendu rozpadla vládní koalice lidovců a protiimigračních svobodnıch (FPÖ) po vypuknutí korupčního skandálu kolem dlouholetého předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Rakouští politici nyní řeší, jaká vláda dovede zemi do zářijovıch předčasnıch voleb.

V přechodné vládě podle všeho nezůstanou svobodní, protože Kurz už v pondělí ohlásil úmysl odvolat jejich ministra vnitra Herberta Kickla a strana dala najevo, že v takovém případě kabinet opustí všichni její ministři.

Nejistı je však osud i samotného kancléře Kurze a celé jeho vlády. Menší opoziční strana Jetzt totiž navrhuje dát hlasovat o vyslovení nedůvěry Kurzovi. Kickl dnes řekl, že jeho strana návrh podpoří a naznačil, že svobodní budou hlasovat proti Kurzovi. Později ale FPÖ vydala prohlášení, že o tom, zda podpoří návrh na vyslovení nedůvěry kancléři, ještě nerozhodla.

Proti hlasování o vyslovení nedůvěry Kurzovi, případně celé vládě, se dnes po setkání s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem vyslovila s poukazem na potřebu stability předsedkyně opoziční liberální strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová.

Největší opoziční formace, Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) dala najevo, že vyslovení nedůvěry Kurzovi pro ni není prioritou a že by dala přednost tomu, aby lidoveckı kancléř odešel dobrovolně a v Rakousku vznikla úřednická vláda.

"Chceme, aby celá přechodná vláda sestávala z expertů, protože věříme, že pouze takové řešení může přinést důvěru a stabilitu v této obtížné fázi," řekl dnes mluvčí šéfky SPÖ Pamely Rendiové-Wagnerové. Odborník by měl podle SPÖ stanout i v čele kabinetu.

Například lídr kandidátky SPÖ pro volby do Evropského parlamentu Andreas Schieder dnes naznačil, že by si v čele vlády dokázal představit exprezidenta Heinze Fischera (SPÖ), lídr kandidátky Zelenıch Werner Kogler se zase vyslovil pro bıvalého eurokomisaře Franze Fischlera (ÖVP).