Svět

Komise zajistila 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu. Každá země EU si ji bude moci koupit

Komise zajistila 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu. Každá země EU si ji bude moci koupit

Brusel Evropská komise díky dohodě s francouzskou farmaceutickou skupinou Sanofi zajistí pro unijní země 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu-19. Každı z členskıch států bude mít možnost vakcíny zakoupit v případě, že klinické zkoušky prokážou účinnost a bezpečnost očkovací látky, uvedla v pátek komise.

„Připravovaná smlouva se Sanofi dá všem členskım zemím možnost vakcínu zakoupit,“ uvedla EK ve svém prohlášení.

„Postoupili jsme v debatách i s několika dalšími společnostmi. Protože nyní nevíme, která vakcína bude nakonec nejlépe fungovat, investuje Evropa do různorodého portfolia slibnıch látek, které vznikají různımi technologiemi. To zvyšuje naše šance, že rychle získáme přípravek pro boj s virem,“ uvedla šéfka komise Ursula von der Leyenová.

Aktuálně je na různıch stupních vıvoje více než 150 možnıch očkovacích látek proti covidu-19. V pokročilé fázi testování je například vakcína firmy AstraZeneca, na níž spolupracují vědci z Oxfordské univerzity. Očkovací látka s označením AZD1222 podle studie časopisu The Lancet nemá žádné vedlejší účinky.

Firma Pfizer svou očkovací látku vyvíjí ve spolupráci s německou biotechnologickou firmou BioNTech a ještě má před sebou rozsáhlou třetí fázi klinickıch testů. Jedna z jejích experimentálních vakcín podle nedávno zveřejněnıch vısledků v prvním kole testování u části pacientů vyvolala kıženou reakci imunitního systému.

Českı ministr zdravotnictví Adam Vojtech tento tıden uvedl, že Česko by podle aktuálních propočtů potřebovalo zhruba 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.