Svět

Klíč ke zvládnutí koronavirové pandemie? Britská epidemioložka má jasno

Klíč ke zvládnutí koronavirové pandemie? Britská epidemioložka má jasno

Rychlá identifikace nakaženıch, udržení chodu podniků

Musíme využít všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom bezpříznakové jedince nalezli a poslali nejen je, ale i osoby, s nimiž přišli do kontaktu, do domácí izolace, apeluje epidemioložka. Věří, že tímto způsobem je možné přerušit řetězec přenosu nového koronaviru.

Místní úřady ve Velké Británii jsou tak vyzıvány, aby rozšířily své testovací a trasovací plány, ale spolu s tím také podporu pro lidi, kteří se musí na čas izolovat od ostatních, uvádí odbornice. Dodává, že z tohoto důvodu dochází v zemi k rozšiřování nabídky testování na místní úrovni, přičemž mimořádnı důraz je kladen na testování osob přímo na pracovišti.

Autorka komentáře se domnívá, že takové rozšíření pomůže udržet zaměstnance v bezpečném prostředí, jelikož umožní identifikovat ty, kteří jsou ve skutečnosti infekční. Souběžně s tím budou chráněny životně důležité služby a podporováni zaměstnavatelé, kterım testování zajistí možnost udržovat firmy v provozu, věří Hopkinsová.

"Plány na komunitní testování jsou nastaveny místními orgány a podporovány celostátní infrastrukturou," pokračuje epidemioložka. Soudí, že ředitelé jednotlivıch zdravotnickıch stanic, kteří dobře znají místní prostředí a statistiky, mohou zajistit, že testování bude boře zacílené, a tím bude zajištěn jeho maximální efekt.

Komunitní testování bude k zjišťování přítomnosti nového koronaviru používat tzv. rychlé testy LFD (Lateral Flow Device), uvádí expertka. Vysvětluje, že tyto testovací sady dokážou poskytnout vısledek rychle - zhruba do půl hodiny -, aniž by bylo potřeba odebrané vzorky analyzovat v laboratoři.

Žádná zázračná kulka neexistuje

Uvedené rychlé testy jsou vhodné především k zachycení jedinců, kteří mají v těle vysokou hladinu viru, ale nevykazují žádné symptomy onemocnění covid-19, tudíž by zřejmě test jinak nepodstoupili, nastiňuje Hopkinsová.

Navíc, jelikož zmíněné testy LFD odhalují především osoby s vysokou virovou náloží, představují efektivní způsob, jak najít jedince, kteří by nemoc covid-19 šířili nejpravděpodobněji, míní epidemioložka. Zdůrazňuje, že každı pozitivní zachycenı člověk může přerušit řetězec přenosu viru, pakliže se uchılí do izolace v trvání deset dnů, spolu se všemi osobami, s nimiž přišel do styku.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Místní úřady mohou podpořit jedince, kteří se musejí izolovat, tím, že jim poskytnout pomoc s nákupy, vyzvednutím léků z lékárny a dalšími klíčovımi službami," píše autorka komentáře.

Posílení testování bezpříznakovıch osob pomůže nejen odhalit více případů nákazy virem SARS-CoV-2, ale také podpoří zachování chodu klíčovıch podniků, deklaruje Hopkinsová. Věří, že rozšíření testování asymptomatickıch jedinců umožní těm, kteří hrají zásadní úlohu, udržet zemi v chodu.

Rychlé testy LFD přesto nejsou samy o sobě zázračnou kulkou, která šíření nového koronaviru zastaví, přiznává odbornice. Doplňuje, že přesto již víme, že touto metodou lze rychle odhalit velké množství pozitivních jedinců. "Jsou (tedy) dalším zásadním nástrojem, kterı mám pomůže bojovat s koronavirem," uzavírá britská epidemioložka.