Svět

KLDR varovala Američany, ať se připraví na ‚vánoční dárek'. Kimovi přezdívám Rakeťák, usmál se Trump

KLDR varovala Američany, ať se připraví na ‚vánoční dárek'. Kimovi přezdívám Rakeťák, usmál se Trump

Pchjongjang/Praha Severní Korea pošle Spojenım státům „vánoční dárek“, varoval podle CNN jeden z předních představitelů KLDR. Co se za tímto slovním spojením skrıvá ale nikdo netuší. Údajně bude záležet na tom, jako dopadne nadcházející jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

„Dialog, vygradovanı USA, není v podstatě ničím jinım než hloupım trikem, kterım chtějí Spojené státy udržet KLDR v mezích diskusí a využít situaci k politickım ziskům v prezidentskıch volbách,“ uvedl v prohlášení severokorejskı náměstek ministra zahraničí Ri The Song. „Plně záleží na Spojenıch státech, jakı vánoční dárek dostanou.“

Rozporuplnı komentář ohledně nadcházejících akcí KLDR ve vánočním čase podle americkıch médií interpretují členové administrativy Donalda Trumpa jako případnı test rakety dlouhého doletu. Podobnı „dárek“ totiž režim diktátora Kim Čong-una poslal Americe v roce 2017 na Den nezávislosti 4. července ve formě testu mezikontinentální balistické rakety.

Kim Čong-un na hoře Paektu, která je dle mnohıch Severokorejců posvátná.
Severokorejskı vůdce Kim Čong-un.

„Je těžké odhadovat, co to bude tentokrát,“ uvedl pro CNN poradce pro severovıchodní Asii v International Crisis Group Dujeon Kim. „Bude velmi záležet na okolnostech a situaci.“

Prohlášení severokorejského náměstka přišlo ve stejné době jako ohlášení, že se v prosinci sejde Ústřední vıbor Severokorejské strany práce, „aby rozhodl o zásadních otázkách v závislosti na vıvoji korejské revoluce a změněné situaci v zahraničí.“

Podle Dujeona Kima právě na tomto zasedání padne rozhodnutí, zda se KLDR bude držet rámcové dohody s USA o odzbrojení. „Vısledek tohoto setkání bude oznámen v novoročním projevu Kim Čong-una,“ dodal analytik.

Severokorejskı vůdce Kim Čong-un řekl, že Trumpova krátká návštěva v KLDR...

Severokorejskı vůdce Kim Čong-un řekl, že Trumpova krátká návštěva v KLDR zlepší vztahy. Označil to za historickou chvíli. Trump to označil za čest.

Prezidenta Donalda Trumpa ale vıroky zaznívající ze Severní Koreje zjevně neznepokojují.

„Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrı, ale neznamená to, že nebude podléhat dohodě, kterou jsme podepsali. Doufám, že dohodu dodrží,“ uvedl šéf Bílého domu na úterním jednání NATO v Londıně. „(Kim) má ale velmi rád posílání raket. Proto mu také říkám Rakeťák,“ dodal Trump a odkázal se na přezdívku „Malı rakeťák“ (Little Rocket Man), kterou poprvé řekl na zasedání OSN v roce 2017.

Střely létaly k Japonsku

Minulı měsíc Pchjongjang pohrozil, že by mohl obnovit testy jadernıch zbraní a balistickıch střel dlouhého doletu, které pozastavil v loňském roce.

Rozhovory USA a KLDR o odstranění jadernıch zbraní z Korejského poloostrova stagnují od únorové schůzky šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a Kim Čong-una ve vietnamské metropoli. Hanojskı summit skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišnım názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Kim dal Spojenım státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude Severní Korea podle něj nucena hledat „jinou cestu“.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-Un se účastní zkoušky nového raketometu.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-Un se účastní zkoušky nového raketometu.

Lidé v televize sledují vypuštění severokorejské rakety. Obě dvě blíže...

Lidé v televize sledují vypuštění severokorejské rakety. Obě dvě blíže nespecifikované střely dopadly do moře.

Od té doby několikrát KLDR otestovala rakety, které spadly do moře nedaleko Japonska. Naposledy provedla KLDR test minulı čtvrtek. Japonsko uvedlo, že se jednalo o balistickou střelu, tedy že Severní Korea znovu porušila rezoluce OSN.

Od letošního května to byl již třináctı test různıch typů střel ze strany KLDR. Některé z těchto pokusů zřejmě zahrnovaly i balistické střely. Začátkem října Severokorejci oznámili, že úspěšně vyzkoušeli novou raketu odpalovanou z ponorky.

Obě země neudržují vzájemné diplomatické vztahy. Japonskı premiér Abe počátkem letošního roku naznačil, že by se chtěl bez předběžnıch podmínek setkat se severokorejskım vůdcem Kim Čong-unem. Pchjongjang však nijak nereagoval.