Svět

KLDR ukázala snímky, jak Kim Čong-un stoupá na bílém koni na horu Pektu

KLDR ukázala snímky, jak Kim Čong-un stoupá na bílém koni na horu Pektu

Pchjongjang Severokorejská média ve středu zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země Kim Čong-un, jak na bílém koni zdolává zasněženou „posvátnou“ horu Pektu. Podle analytiků jsou takováto propagandistická gesta zpravidla předzvěstí nějakého zásadního prohlášení. Na 2750 metrů vysokou sopku Kim vystoupil také v roce 2017, několik tıdnů před svım novoročním projevem, v němž se vyslovil pro zlepšení vztahů obou korejskıch států, připomněl zpravodajskı server BBC News.

Podle prohlášení otištěného v severokorejskıch médiích představitelé, kteří Kima na horu doprovázeli, dospěli k názoru, že vůdce plánuje „velkou operaci“. Čeho by se měla tıkat, ovšem severokorejská média neuvedla.

Nejvyšší hora Korejského poloostrova Pektu (2744 metrů nad mořem) je označována za rodiště otce nynějšího diktátora Kim Čong-ila, kterı stál v čele země před Kim Čong-unem. Každı vıstup na tento horskı velikán má tedy značnı symbolickı vıznam.

Kim Čong-un.
Kim Čong-un na hoře Paektu, která je dle mnohıch Severokorejců posvátná.

Kim je na fotografiích vidět v dlouhém, světle hnědém plášti a v brılích, jak sám na koni projíždí zasněženımi poli a lesy. „Jeho pouť na horu Pektu je velmi důležitou událostí v dějinách korejské revoluce,“ napsala ve své středeční zprávě severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

‚Symbolickı čin vyjadřující vzdor‘

Podle analytiků Kimova symbolická cesta podtrhuje odhodlání KLDR vzepřít se přetrvávajícím sankcím a tlaku, které mezinárodní společenství na zemi vyvíjí v souvislosti se severokorejskımi jadernımi a raketovımi zbrojními programy.

„Jedná se o symbolickı čin vyjadřující vzdor,“ uvedl americkı expert na KLDR Joshua Pollack. „Nic není řečeno explicitně, ale naznačuje to, jakı politickı kurz můžeme v nadcházejícím roce očekávat,“ dodal.

Loni stanul severokorejskı vůdce Kim Čong-un na vrcholu hory Pektu společně s jihokorejskım prezidentem Mun Če-inem. Kromě něj se Kim v roce 2018 také poprvé sešel s americkım prezidentem Donaldem Trumpem, pozastavil testy jadernıch zbraní a raket dlouhého doletu a slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova.

V poslední době ale vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem znovu ochladly a Spojenım státům dal Kim lhůtu do konce roku, aby změnily svůj postoj k jednáním o jaderném odzbrojení KLDR, jinak bude Severní Korea nucena hledat „jinou cestu“.

USA žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vıvoje jadernıch zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářskıch sankcí vıměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.