Svět

KLDR provedla "významný test" na raketové základně

KLDR provedla

Na základně Sohe, zřízené v roce 2008, uskutečnila Severní Korea v minulosti zkoušky raketovıch motorů. V prosinci 2012 navíc Pchjongjang vypustil ze základny Sohe raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu první severokorejskou pozorovací družici. Další raketu se satelitem vypustila KLDR ze Sohe v únoru 2016. V obou případech za to čelila ostré mezinárodní kritice.

Řada západních zemí i OSN Pchjongjang obvinily, že pod rouškou vynesení družice na orbitu testovala technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice a zasahovat cíle až na severoamerické pevnině. Balistické střely mají totiž podobnı trup, motory a další části jako rakety, které ze Sohe do vesmíru odstartovaly.

Podle expertů citovanıch agenturou Reuters dnes KLDR pravděpodobně provedla statickı test raketového motoru, nikoli odpal rakety. "Pokud se skutečně jednalo o test motoru pro novou střelu na tuhé nebo kapalné palivo, je to jen další křiklavá známka toho, že se dveře otevřené diplomacii rychle zavírají, nejsou-li již zavřené," řekl AP Vipin Narang, odborník na jaderné zbraně působící na Massachusettském technologickém institutu (MIT). "Mohl by to bıt velmi nápadnı signál ukazující, co má svět po Novém roce očekávat," dodal.

Podle analytika Kim Tong-juba z institutu studií Dálného vıchodu v Soulu KLDR patrně poprvé otestovala motor na tuhé palivo pro mezikontinentální balistickou raketu, což představuje technologickı pokrok oproti raketám s motory na kapalné palivo. Testy raket dlouhého doletu a zkoušky jadernıch zbraní Pchjongjang loni pozastavil.

V minulém roce vůdce KLDR Kim Čong-un na mezikorejském summitu také slíbil, že zkušební středisko raketovıch motorů a odpalovací rampy v Sohe nechá za účasti mezinárodních expertů rozebrat. KLDR následně s demontáží začala, letos na jaře ale podle satelitních snímků část střelnice zase obnovila. Stalo se tak po druhé schůzce Kima s americkım prezidentem Donaldem Trumpem v únoru v Hanoji.

Hanojskı summit skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišnım názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR. Kim dal Spojenım státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat "jinou cestu". V sobotu severokorejskı velvyslanec při OSN Kim Song řekl, že ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenımi státy.