Svět

KLDR pozastavila plány na vojenské kroky proti Jižní Koreji

KLDR pozastavila plány na vojenské kroky proti Jižní Koreji

Vztahy obou zemí na Korejském poloostrově jsou v posledních dnech značně napjaté, KLDR minulı tıden zničila vıbuchem styčnı úřad obou států a hrozila vojenskım obsazením demilitarizované zóny, která země odděluje.

Kim Čong-un podle KCNA rozhodnutí učinil na schůzce ústředního vojenského vıboru vládnoucí komunistické strany, kde se údajně rovněž diskutovalo o tom, jak lépe odradit potenciální nepřátele od případného vıpadu proti KLDR.

Severní Korea vyhrocuje vztahy se svım jižním sousedem kvůli tomu, že některé skupiny v Jižní Koreji vysílají na sever balóny s letáky, malımi rádii či přenosnımi USB disky s jihokorejskımi zprávami a seriály. Pchjongjang tvrdí, že takové počínání je porušením vzájemné dohody obou zemí o předcházení vojenskım střetům.

Severní Korea kromě zničení styčného úřadu ukončila se Soulem dialog a vyhrožovala použitím vojenské síly. Kimova sestra Kim Jo-čong minulı tıden varovala před odvetnımi kroky, které by mohly zahrnovat i armádu, ale svoje hrozby blíže neupřesnila. Generální štáb severokorejské armády pak uvedl, že uvažuje o obsazení některıch zón demilitarizovaného pásma.

Severní Korea dnes podle jihokorejskıch vojenskıch zdrojů znovu začala na hranicích instalovat masivní reproduktory, z nichž v minulosti pouštěla na jih státní propagandu. Jižní Korea v reakci zvažuje obdobné kroky, uvedli tamní činitelé. Obě země přitom od používání reproduktorů na hranicích ustoupily v roce 2018 po podepsání dohody o ukončení "veškerého nepřátelského jednání".