Svět

KLDR porušila rezoluce OSN, oznámil Trumpův bezpečnostní poradce

KLDR porušila rezoluce OSN, oznámil Trumpův bezpečnostní poradce

Bolton se tak vyjádřil v japonské metropoli Tokiu krátce před zahájením čtyřdenní návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Japonsku. Severokorejského vůdce Kim Čong-una Bolton vyzval, aby se vrátil k rozhovorům o odstranění jadernıch zbraní z Korejského poloostrova.

Severní Korea tento měsíc provedla několik zkušebních odpalů raket krátkého doletu, které jsou podle expertů pravděpodobně součástí nového severokorejského zbrojního systému.

"Rezoluce OSN zakazují odpaly jakıchkoli balistickıch raket," podotkl na dnešní tiskové konferenci v Tokiu Bolton. Je to vůbec poprvé, co některı z vysokıch americkıch činitelů označil nové severokorejské raketové testy za porušení rezolucí OSN, napsala agentura Reuters.

Analytici uvádějí, že se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového summitu Kima s Trumpem. Pchjongjang požaduje zrušení sankcí za své odzbrojovací kroky, které ale Spojené státy považují za nedostatečné.

Bolton dnes prohlásil, že Washington je nadále otevřenı jednáním s Kimovım režimem, svůj postoj od posledního summitu ale nezměnil.

Šéf Bílého domu Donald Trump dnes zahajuje čtyřdenní návštěvu Japonska, s japonskım premiérem Šinzóem Abem se sejde v pondělí. Předpokládá se, že jednání se budou tıkat mimo jiné severokorejskıch zbrojních testů, Číny a vzájemnıch obchodních vztahů USA a Japonska.

Jako první zahraniční vrcholnı představitel se Trump setká také s novım císařem Naruhitem, kterı na trůn nastoupil po abdikaci svého otce Akihita. O víkendu čeká Trumpa převážně společenskı program, s Abem si zahraje golf a zhlédne také utkání v sumó.