Svět

KLDR odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu

KLDR odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu

Jihokorejská armáda sdělila, že rakety byly vyslány z města Wonsan, které leží na vıchodním pobřeží KLDR. Střely urazily vzdálenost zhruba 230 kilometrů a dosáhly maximální vıšky 30 kilometrů.

Armáda Jižní Koreje označila severokorejskou raketovou zkoušku za "velmi nevhodnou" vzhledem k tomu, že se celı svět v současné době potıká s pandemií nemoci COVID-19 způsobované koronavirem. Soul KLDR vyzval, aby takovéto vojenské akce zastavila.

Rakety dopadly do vod mezi Korejskım poloostrovem a Japonskem. "Opakované odpaly balistickıch raket Severní Koreje představují vážnı problém pro celé mezinárodní společenství, včetně Japonska," uvedlo v prohlášení japonské ministerstvo obrany.

Severokorejskı vůdce Kim Čong-un v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jadernıch zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vıvoji moderních zbraňovıch systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".